70630
post-template-default,single,single-post,postid-70630,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

zstępny

Zstępny

Życie często jest niedoceniane szczególnie przez młode osoby, które uważają, iż nie mają powodu by myśleć np. o śmierci. Bywa ona niespodziewana, dlatego też nikt nie potrafi się na nią przygotować oraz jej przewidzieć. Rodzina później może mieć sporo problemów ze spadkiem a właściwie jego podziałem, chyba, że wcześniej został spisany testament, który rozwiązuje wiele kwestii spornych.

W polskim prawie spadkobiercą można zostać na podstawie:

  • testamentu,

  • dziedziczenia ustawowego.

Jeśli okaże się, że zmarły nie spisał swojej „ostatniej woli”, to spadek jest dzielony w sądzie według prawa spadkowego. Dziedziczenie ustawowe bierze pod uwagę przede wszystkim stopnie pokrewieństwa. Wyróżnia się tutaj wstępnych oraz zstępnych.

Zstępny jest to określenie kolejnych potomków jednej osoby, tj. jej dziecka, wnuka, prawnuka, itd. Istnieje tutaj pokrewieństwo w linii prostej. Wspólnymi zstępnymi są zstępni tej samej pary, tzn.,   którzy pochodzą z tego samego związku mężczyzny i kobiety (niekoniecznie małżeństwa).

Zstępny jest to potomek i to jemu w pierwszej kolejności przekazuje się spadek w ramach dziedziczenia ustawowego. Należy jednak pamiętać, że przyjmując spadek po zmarłym, zstępny może odziedziczyć również długi, które będzie musiał spłacić. Z tego powodu należy rozważnie przemyśleć taką decyzje.

Wysokość spadku, która przypada na zstępnych zależy przede wszystkim od ilości spadkobierców oraz tego czy żyje jeszcze małżonek zmarłego. Przyjmuje się zasadę, że spadek jest dzielony w równych częściach.

Przykładowo, jeśli jest czteroosobowa pełna rodzina ( ojciec/mąż, matka/żona, 2 dzieci) i umrze ojciec/ mąż.

Spadek jest dzielony w sposób następujący:

  • 1/3 małżonka,

  • 1/3 pierwsze dziecko,

  • 1/3, drugie dziecko.

Należy jednak pamiętać, że część, która przypada małżonkowi zmarłego nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

No Comments

Post a Comment