71081
post-template-default,single,single-post,postid-71081,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

zaliczka na podatek dochodowy

Zaliczka na podatek dochodowy

Pracujesz? Jeśli tak to na pewno z Twojej pensji odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy. Nie wiesz co to jest?

Jest to jeden z przykrych obowiązków każdego podatnika, nałożony odgórnie obowiązek całorocznego opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wszystkie zasady dotyczące poboru zaliczek są uregulowane w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. O podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Szczegółowo opisuje to rozdział 7. Dodatkowo w ustawie z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kilku innych ustaw (tekst. Jedn. Dz. U. Nr 209, poz.1316) są zawarte różne regulacje, które nowelizują zasady odprowadzania zaliczek, które obowiązują od 01. 01. 2010r.

Do opłacania zaliczek na podatek dochodowy są zobowiązani podatnicy za pośrednikiem płatnika lub bezpośrednio.

Podatnik to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu na podstawie ustaw podatkowych.

Płatnikiem to osoba prawna, osoba fizyczna oraz organizacje pozbawione osobowości prawnej, która jest zobowiązana do obliczenia i pobrania podatku od podatnika i wpłacenia tegoż podatku w odpowiednim terminie organowi podatkowemu. Prawa i obowiązki płatnika regulują przepisy prawa podatkowego.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych opłaca się za pośrednictwem płatników wtedy, gdy uzyskiwane dochody są wypłacane przez:

  1. zakład pracy- wypłata wynagrodzenia;

  2. rolnicze spółdzielnie produkcyjne i inne spółdzielnie, które zajmują się produkcją rolną- wypłaty dla członków spółdzielni i ich domowników;

  3. organy rentowe- wypłacane świadczenia;

  4. komorników- wypłacane za zakład pracy wynagrodzenia dla pracowników;

  5. innych płatników.

No Comments

Post a Comment