71430
post-template-default,single,single-post,postid-71430,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

wentylacja hal przemysłowych

 

Wentylacja hal przemysłowych jest dość trudnym zadaniem – należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza pomieszczeniom o wielkiej powierzchni. Często też przy produkcji pewnych towarów musi być zachowana odpowiednia temperatura otoczenia aby procesy produkcyjne mógł odbywać się w sposób  prawidłowy. Ważny jest odpowiedni rozkład temperatury w halach a powietrze musi być poddawane regularnej wymianie we wszystkich miejscach, które tego wymagają. Wentylacja hal przemysłowych jest niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym. Obieg powietrza musi być prawidłowy, ponieważ maszyny i pozostałe urządzenia wymagają odpowiednich warunków, dzięki którym będą należycie wykonywały swoją pracę. Wentylacja zapewnia przede wszystkim komfortowe warunki pracy dla osób przebywających wewnątrz hali.

 

 

 

 

       

Aby zapewnić odpowiedni proces cyrkulacji powietrza potrzebne są pewne elementy, które będą odpowiadały właśnie za ten proces. Do specjalistycznej wentylacji hal przemysłowych używane są nowoczesne wentylatory i agregaty odpowiadające za wymianę powietrza. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że bardzo ważnym elementem tego rodzaju instalacji jest wentylacja dachowa. Kolejnym niezwykle popularnym sposobem na wentylację jest naturalny obieg powietrza. Hale przemysłowe, w których procesy produkcyjne powodują wydzielanie się dużych strumieni ciepła są bardzo często wentylowane w sposób naturalny.

Jak wiadomo, naturalna wymiana powietrza w pomieszczeniach jest efektem występowania różnic ciśnień przed i za otworami w przegrodach zewnętrznych budynku. W otworach wentylacyjnych ciśnienie powietrza zewnętrznego jest niższe od ciśnienia powietrza wewnętrznego, a w otworach nawiewnych mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym. Różnice ciśnień mogą być wywołane siłami grawitacji, które występują na skutek różnicy gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, działaniem wiatru, a bardzo często jednoczesnym działaniem obu tych czynników. W halach produkcyjnych, w których występuje wysoka emisja ciepła, powietrze ma wyższą temperaturę od powietrza zewnętrznego. Powietrze zewnętrzne, o większej gęstości, wpływa do dużego pomieszczenia i wypiera z niej powietrze ciepłe. Dostające się do hali powietrze zewnętrzne podgrzewa się przez mieszanie z ciepłym powietrzem wewnętrznym oraz w wyniku oczyszczania źródła ciepła. Podgrzane powietrze unosi się i rozpływa pod stropem. Częściowo zostaje usunięte, co umożliwia wentylacja dachowa. Pozostała część miesza się z napływającym powietrzem zewnętrznym.

No Comments

Post a Comment