70126
post-template-default,single,single-post,postid-70126,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

weksel

Weksel

Weksel to rodzaj papieru wartościowego, o cechach ściśle ustalonych przez prawo. Ten rodzaj dokumentu zobowiązuje wydawcę weksla bądź osoby przez niego określone, do zapłacenia wyznaczonej w owym dokumencie określonej sumy pieniężnej, osobie wskazanej na wekslu. Dokument określa również wyznaczone miejsce i czas transakcji.

Prawidłowo wystawiony weksel powinien zawierać minimum:
– nazwę „WEKSEL” w tekście zawartym dokumencie. Nazwa powinna być napisana w języku zgodnym z językiem pozostałej treści weksla;
– bezwzględne polecenie wypłaty określonej kwoty;
– nazwisko trasata – właściciela konta z którego pieniądze będą przelane;
– okres płatności;
– wyznaczone miejsce płatności;
– nazwisko osoby, na ręce której widniej polecenie zapłaty;
– miejsce wraz z datą wystawienia dokumentu;
– czytelny podpis osoby wystawiającej weksel.

W przypadku, kiedy na wekslu nie określono terminu płatności, jego ważność jest potwierdzona za okazaniem. Również w sytuacji gdy miejsce wypłaty nie jest określone, przyjmuje się że wypłata może nastąpić w miejscu, wyznaczonym tuż przy nazwisku wystawcy.

Weksel in blanco – to weksel nieokreślony, czyli nie zawierający podstawowych informacji, pod warunkiem że na dokumencie widnieje podpis trasata. Weksel może być uznany za wartościowy, wówczas gdy zostanie uzupełniony o pozostałe, brakujące dane.

Weksle po raz pierwszy zostały wprowadzone do użytku w XII wieku. Od tamtego czasu są one używane  przy pożyczce pod weksel.

Początkowo ten rodzaj papieru wartościowego stosowany był przede wszystkim jako zastępczy środek płatniczy, zastępujący walutę pieniężną. Dzięki ich zostawaniu, klient zamiast nosić ze sobą pełen portfel gotówki, nosił przy sobie formularz weksla który w każdej chwili mógł wypełnić i wręczyć. Sprzedawca nie musiał iść do banku aby wypłacić należną gotówkę, lecz mógł przy pomocy tegoż samego weksla zapłacić np. za następną partię towaru. Tak więc zobowiązanie z racji kupna nie traciło na mocy z momentem wydania go sprzedawcy, lecz dopiero gdy dokument został wymieniony na pieniądze. Sam wystawca weksla szczegółowo wypełniał go we wszystkich możliwych miejscach, nie zostawiając wolnych na inicjatywę uprawnionego elementów, do zdeponowania weksla. Obecnie, taka forma wystawiania weksla jest już bardzo rzadko spotykana.

Funkcja kredytowa jaką posiada weksel, zezwalająca na wydłużenie okresu w którym wypłata ma być wykonana, stosowana jest rzadko, jednakże najczęściej między firmami o dużym stopniu zaufania. Osoba nabywająca towary bądź korzystająca z usług, wydając weksel z przeciągniętą płatnością np. 30dni, posiada dodatkowy czas na spłacenie zadłużenia. W takim przypadku sprzedawca do momenty upłynięcia terminu określonego na wekslu, kredytuje nabyty towar.

No Comments

Post a Comment