71034
post-template-default,single,single-post,postid-71034,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

weksel IIII

Weksel jest stosunkowo wygodnym sposobem zabezpieczenia kredytów czy pożyczek. Weksle powszechnie wykorzystywane są jako forma zabezpieczenia wierzytelności a także ewentualnych roszczeń o zwrot udzielonego kredytu bądź naprawienie szkody. Najczęściej wygląda to tak, że osoba której udziela się zabezpieczenia, otrzymuje weksel in blanco. Tak więc jest ona upoważniona do jego wypełnienia, przez wpisanie:

a)odpowiedniej kwoty, na którą dana wierzytelność jest zabezpieczona (jako sumy wekslowej),

b)dnia wymagalności zabezpieczonej wierzytelności, jako termin płatności weksla,

c)pozostałe postanowienia.

Upoważnienie do wypełnienia przez odbiorcę weksla in blanco zależy od porozumienia z osobą wręczającą weksel. Jeżeli osoba wręczająca weksel in blanco daje pisemne oświadczenie, wówczas mamy do czynienia z deklaracją wekslową. Takie porozumienie posiada upoważnienie dzięki któremu posiadacz weksla może uzupełnić weksel niezupełny.

Zobowiązanie wekslowe powstaje w następstwie wypełnienia weksla in blanco zgodnie z porozumieniem co do jego uzupełnienia. Zobowiązanie dotyczy osoby podpisanej na wekslu (wręczającej ten weksel tudzież poręczycieli wekslowych) o określonej w tekście treści powstałej wskutek wypełnienia. Należy pamiętać, że podpis jakiejkolwiek osoby (prócz wystawcy weksla) znajdujący się na tzw. froncie weksla, uważany jest za swoiste poręczenie. W takim wypadku poręczyciel wekslowy ma taką sama odpowiedzialność jak ten za kogo poręczył. Takie zobowiązanie poręczyciela jest ważne, nawet jeśli było nieważne. Wyjątkiem może być jedynie błąd formalny. Nawet jeśli mamy do czynienia z wekslem nieuzupełnionym, poręczyciele wekslowi nie mogą się od niego odwołać.

No Comments

Post a Comment