70127
post-template-default,single,single-post,postid-70127,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

weksel II

Inne informacje

Jedna z podstawowych, charakterystycznych cech weksla, jest jego abstrakcyjna forma. Zobowiązanie powstające na skutek wystawienia weksla, powstaje bez względu na przyczynę czy cel, która miała wpływ na jego wystawienie. Dla określenia przedziału odpowiedzialności wekslowej nie ma znaczenia intencja obu stron, a jedynie treść na nim zawarta.

Lekkomyślnie wystawiony dokument, zwłaszcza in blanco, może być wprowadzony do obrotu, mimo zupełnie różnych intencji obu stron. Mimo to, w takiej sytuacji jego wystawca będzie zobowiązany do zapłaty za weksel.

Dlatego wystawca niedopełnionego weksla (in blanco) powinien zatroszczyć się o dokonanie do niego specjalnej deklaracji. Jest to swoiste porozumienie z upoważnionym z weksla, zawierające dodatkowe informacje określające sposób oraz warunki wypełnienia papieru wartościowego.

Brak zawartej na wekslu deklaracji, nie rzutuje na ważność dokumentu. Jednakże należy mieć na uwadze to, że wydając weksel in blanco zgadzamy się aby jego posiadacz wypełnił go tak, jak tylko będzie miał na to ochotę.

Osoba posiadającą weksel in blanco posiada więc wolna rękę jak właściwie go wypełnić. Tak więc może zdarzyć się sytuacja, w której posiadacz weksel zamiast wypełnić go kwotą równą wierzytelności, zawyży wartość uzgodnioną wcześniej przez obie strony. Dodatkowa deklaracja wekslowa umożliwi dodatkowa ochronę wystawcy, który będzie miał do czynienia z fałszywym kontrahentem. Dzięki temu pozwoli na przeprowadzenie dochodzenia, czy oby wystawiany weksel in blanco został uzupełniony tak jak określiły to obie strony postępowania prawnego.

No Comments

Post a Comment