71196
post-template-default,single,single-post,postid-71196,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Samochody zabytkowe

 

Pojęcie “samochodu zabytkowego” pojawiło się w Polsce dosyć późno, a mianowicie w 1997 roku, podczas gdy wprowadzono ustawę Prawa o ruchu drogowym. Określenie pojazdu jako zabytkowy wiąże się z pewnymi wymaganiami, które musi spełniać dane auto. Wiek takiego samochodu to minimum 20 lat. Kolejnym, jakże istotnym aspektem jest stan mechaniczny i wizualny. Całość konstrukcji mechanicznej, jak również karoseria musi być zachowana i utrzymana w warunkach, które historycznie odpowiadają danemu oryginałowi. Samochód zabytkowy nie może być w pełni przeznaczony do codziennego użytku. Najistotniejsze ograniczenie nałóżone na “oldtimery” to zakaz jazdy w porze nocnej, zakaz jazdy po autostradach oraz drogach ekspresowych, a także ograniczenie dopuszczalnej prędkości.

W jaki sposób dbać o nasze auto?
Niemalże każdy samochód zabytkowy wymaga szczególnej troski ze strony właściciela. Należy pamiętać, że samochód wyprodukowany 20-30 lat temu nie będzie służył nam bezproblemowo i dość często trzeba będzie zajrzeć pod maskę, aby coś wymienić, naprawić. Powinniśmy zadbać o niemalże każdy element auta, począwszy od tapicerki a skończywszy na karoserii i lakierze. Do celów pielęgnacyjnych należy używać specjalnych środków przeznaczonych do starych samochodów. Rynek oferuje na szczęście bardzo dużo tego typu specyfików.

A co z naprawami i serwisowaniem? Stare samochody mają to do siebie, że więkoszośc usterek możemy naprawić sami we własnym garażu, bez konieczności wizyt w specjalistycznych serwisach. Problem powstaje, gdy potrzebne są niestandardowe części. Może zdarzyć się, że będziemy musieli sprowadzać z zagranicy odpowiednie mechanizmy, a to niestety wiąże się z większymi kosztami i dłuższym czasem oczekiwania na zrealizowanie zamówienia. Na pierwszy rzut oka wygląda to dość irytująco i pracochłonnie, lecz dla pasjonatów jest to właśnie największa frajda.

Codzienna eksploatacja oldtimerów również wygląda nieco inaczej niż użytkowanie normalnego auta. Po pierwsze, należy używać odpowiedniego paliwa, które nie uszkodzi starego silnika. . Jakość i rodzaj paliwa są niemalże nadrzędnym aspektem użytkowania starych aut. Właściciele samochodów zabytkoweych powinni ustalić jaka mieszanka paliwowa jest odpowiednia dla silników. Niestety nie brakuje nieprofesjonalnych stacji benzynowych, które oferują kiepskie paliwo.

Posiadanie oldtimera jest czymś niezwykłym. Same naprawy i pielęgnacja dają wiele frajdy, lecz wiąże się to z pewnymi, czasami przykrymi i uciążliwymi obowiązkami, o których nie należy zapominać aby móc w pełni cieszyć się z samochodu.

Samochody zabytkowe są specyficznym elementem dzisiejszej motoryzacji. Wiadomym jest fakt, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu przeżywały swoją świetność. Również o obecnych czasach zabytkowe auta cieszą się niesłabnącą popularnością. Są podziwiane ze zwględu na swoje piękno, a także przywołują wspomnienia.

Samochody zabytkowe bardzo często są niedostępne dla normalnych kierowców. Ich ceny mogą być równie wysokie co ceny najnowocześniejszych samochodów sportowych, takich jak np. najnowszy wytwór polskiej motoryzacji – Veno. Prezes koncernu Arkadiusz Kuich mówi w wywiadach o bardzo dużym sukcesie firmy. Jej najnowszy produkt ma bardzo duże szanse stać się seryjnie wytwarzanym samochodem, który dostępny będzie dla wielu odbiorców. Jest to duży krok polskiej motoryzacji, która pamięta jeszcze czasy fiata 125 i 126p.

 

No Comments

Post a Comment