70117
post-template-default,single,single-post,postid-70117,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

ryczałt II

Rodzeje ryczałtów

  1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dochody budżetu państwa

  2. Karta podatkowa – dochody budżetu gminy

  3. Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu osób duchownych – dochody budżetu państwa

Ad 1. Chodzi tu o opodatkowanie osób fizycznych oraz działalność gospodarcza prowadzoną indywidualnie, bądź od przychodów uzyskiwanych jako wspólnicy spółek osobowych, spółek cywilnych, jawnych. Podstawą opodatkowania jest przychód nie pomniejszony o koszty. Podatnik co miesiąc oblicza kwotę należytego podatku i wpłaca na rachunek Urzędu Skarbowego do 20 dnia każdego miesiąca.

Ad 2. Karta podatkowa jest formą opłacania podatku dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą. Wybierając tą formę nie trzeba prowadzić ksiąg rachunkowych. Nie ma także obowiązku składania zeznań podatkowych w ciągu roku. Na kartę podatkową nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Ustawa wskazuje tylko na: zegarmistrza, myjnię samochodową, wulkanizację, krawca, fryzjera. Podatnicy nie mogą prowadzić ksiąg, ewidencji.

Ad 3. Dotyczy to duchownych prawnie uznanych wyznań związani z funkcjami duszpasterskimi. Są to także przychody proboszczów i wikariuszy. Kwota ryczałtu uzależniona jest od liczby parafian. Zapłata następuje co kwartał.

No Comments

Post a Comment