71313
post-template-default,single,single-post,postid-71313,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

połowy dorsza

 

Dorsz (łac. Gadus morhula) należy do rodziny dorszowatych. Dorasta on do czterdziestu kilogramów przy półtora metra długości. Najczęściej łowi się egzemplarze od kilki- do kilkunastokilogramowych. Jest ryba morską, z czego w Bałtyku możemy napotkać tylko gatunek Gadus morhua callarias. Podczas połowów dorsza należy pamiętać, że pojawia się on jedynie przy dnie, już kilkanaście metrów od brzegu. Właściwe łowiska występują jednak w odległości kilku kilometrów, na dwudziesto do trzydziestometrowych głębokościach. Najlepszy okres połowu przypada na maj. Po letnim osłabieniu aktywności nadchodzą też nienajgorsze miesiące jesienne, spokojnie można go łowić do końca października. Dorsza można łowić na filety z ryb, drobne ryby morskie, krewetki a także błystki denne.

Połowu należy dokonywać przy pomocy przynęt naturalnych – ciężkich przystawek, w miejscach płytkich także wykorzystać można zestawy spławikowe. Na ciężkie błystki denne – przez podrywanie z dna i opuszczanie. Można także zarzucać daleko i ściągać skokami, przy czym brania następują najczęściej w momencie odrywania przynęty od dna. Czasami skuteczność Pilkera podnosi dodatkowe założenie tobiasza lub węgorzycy. Brania często następują natychmiast po zatrzymaniu śruby. Sprzęt musi być bardzo solidny. Kotwiczka bardzo ostra, gdyż inną trudno wbić w twarde wargi dorsza.

No Comments

Post a Comment