70336
post-template-default,single,single-post,postid-70336,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

podatek liniowy

Podatek liniowy

Jest on sposobem obliczania wielkości podatku, wedle którego wielkość należnego podatku jest wprost proporcjonalna do wielkości podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania jest to wielkość, która stanowi podstawę do obliczenia wielkości podatku.

Idea podatku liniowego jest modelowana zwykle w oparciu o PIT i CIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek osobowy od osób prawnych. Wielkość podatku liniowego oblicza się na podstawie jednej stawki opodatkowania, czyli że wszyscy podatnicy uiszczają identyczną część swych dochodów w postaci podatku.

Podatek liniowy opłacają tylko podatnicy wykonujący poza rolną działalność gospodarczą.

Oznacza to, że podatek liniowy stosuje się do wszystkich przychodów z wykonywania działalności gospodarczej:

  • indywidualnej i dodatkowo w spółkach nie posiadających osobowości prawnej (brak osobowości prawnej oznacza, że nie posiada ona – zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków prawnych oraz – zdolności do nabywania praw i zobowiązań

  • w co najmniej dwóch spółkach nie posiadających osobowości prawnej (np. cywilnej)

Dopuszczalne jest stosowanie podatku liniowego w niektórych działalnościach gospodarczych. Jednakże prowadząc kilka przedsiębiorstw jako jedna osoba fizyczna (jest to każda osoba od chwili urodzenia, aż do śmierci) wykonująca daną działalność gospodarczą, musi płacić podatek wg jednej, określonej metody (np. w podatku liniowym).

No Comments

Post a Comment