70612
post-template-default,single,single-post,postid-70612,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

pasywa II

 Zobowiązania i rezerwy

Stanowią one obce fundusze, które przedsiębiorstwo musi zwrócić, a z których korzysta do prowadzenia swojej działalności. Mogą to być m.in.

  • rezerwy na rzecz zobowiązań,

  • długoterminowe zobowiązania,

  • krótkoterminowe zobowiązania,

  • rozliczenia międzyokresowe,

Zobowiązania stanowią wszelkiego rodzaju długi (najczęściej pieniężne) które przedsiębiorstwo i tak będzie musiało zwrócić swoim inwestorom, ze względu na sytuacje zaistniałe w przeszłości. Należność a zobowiązanie to zupełnie odwrotne pojęcia. Przykładem może posłużyć kupno telewizora. Jesteśmy w sklepie, wybieramy towar a sprzedawca wystawia nam fakturę. Oprócz ceny produktu, na fakturze znajduje się również termin dokonania płatności, przykładowo do 30 dni. Tak więc mamy spłacić nasz dług, ale możemy zrobić to równie dobrze, w przeciągu 30 dni. Dług ujęty w takim znaczeniu, nosi nazwę zobowiązania.

Zobowiązania długoterminowe – w ich skład wchodzą zobowiązania, których spłata odroczona jest na okres powyżej 12miesięcy. Do grona tego typu zobowiązań możemy zaliczyć obligacje, pożyczki czy kredyty o długim okresie spłaty, oraz inne. Pożyczki oraz kredyty powzięte w banku również zaliczają się do zobowiązań, ponieważ w zamian za otrzymane pieniądze, godzimy się na ich zwrot do ściśle określonego terminu zawartego na umowie.

Zobowiązania krótkoterminowe – to zobowiązania, które pod względem okresu spłaty, nie trwają dłużej niż 12 miesięcy. Do grupy długów znajdujących się w ich składzie, należą zobowiązania z tytułu podatków, ubezpieczeń, usług oraz dostaw, wynagrodzeń, krótkoterminowych kredytów i pożyczek, zaliczek i wielu innych. Jak więc widać, grupa ta jest niezwykle obszerna.

No Comments

Post a Comment