71154
post-template-default,single,single-post,postid-71154,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

odstąpienie od umowy

Informacje ogólne

Od umowy można odstąpić w taki sam sposób, w jaki się ją zawarło. W każdej umowie jest możliwość podania warunków, na podstawie jakich jest to możliwe. Określa to z góry kodeks cywilny. W nim zawarte jest, iż istnieje możliwość zawarcia w umowie zastrzeżenie, iż jedna bądź obie strony będą miały możliwość odstąpienia od umowy w przeciągu wyznaczonego terminu. Istnieje możliwość skorzystania z niego poprzez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Odstąpienie od umowy powoduje, iż wcześniej zawarta umowa jest uznawana za nieważną.

Wszelkie świadczenia, takie jak jedna ze stron dała zaliczkę, a natomiast druga wydała część rzeczy , musi być zwrócona w niezmienionym stanie, ale chyba że taka zmiana była nieodzowna w granicach zwykłego zarządu. Niemniej jednak za świadczone usługi i za wykorzystywanie rzeczy druga ze stron powinna otrzymać odpowiednie wynagrodzenie.

Dopuszczalne jest również oświadczenie, iż jest możliwość odstąpienia od umowy, za dokonanie zapłaty danej kwoty, co się nazywa odstępnym. Choć oświadczenie o odstąpieniu daje pozytywne efekty wtedy, gdy było złożone we wcześniejszym okresie z zapłatą odstępnego. Zawsze istnieje możliwość odstąpienia od umowy za ówczesną zgodą tej drugiej strony.

Dość często jednak w umowach można spotkać klauzule, iż jeżeli świadczenie nie będzie spełnione w wyznaczonym terminie bądź będzie nieodpowiednio spełnione, druga ze stron ma możliwość odstąpienia od umowy bez wyznaczania kolejnego terminu. Dzieję się tak również, jeżeli wykonanie zobowiązania przez jedną stroną po wyznaczonym terminie nie ma dalszego sensu przez wzgląd na charakter zobowiązania bądź ze względu na zakładany cel, o jakim osoba spóźniająca się dokładnie była wcześniej poinformowana.

Przykład
Pan X będący inwestorem, zawarł z Panem Y, będącym przedsiębiorcą, umowę dotyczącą otynkowania dwóch budynków. W zawartej umowie podany był termin wykonania zobowiązania, wynagrodzenie itd., tylko w umowie zastrzegli możliwość, iż w przeciągu miesiąca każda ze stron ma możliwość odstąpienia od umowy. W przypadku gdy robi to wykonawca, ma obowiązek zwrócenia otrzymanej zaliczki, a natomiast stroną odstępującą od umowy będzie inwestor, musi zwrócić wykonawcy poniesione w tym czasie koszty oraz utracone korzyści.

Warto wiedzieć
Głównym warunkiem umownego odstąpienia od umowy jest podanie dokładnego terminu. W przypadku gdy nie poda się tego terminu takie prawo nie obowiązuje.

No Comments

Post a Comment