71268
post-template-default,single,single-post,postid-71268,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

noktowizor

 

Noktowizor jest urządzeniem, który umożliwia poruszanie się, dostrzeganie różnych obiektów i orientacje w przestrzeni w ciemności lub w warunkach niedostatecznej widoczności. Swego czasu urządzenia te wykorzystywane były w wojsku do zadań militarnych przeprowadzanych w nocy. Obecnie w militarii zastąpione zostały przez wzmacniacze optyczne, które różnią się od noktowizorów tym, że nie posiadają oświetlacza na podczerwień, a rejestrują jedynie światło szczątkowe pochodzące z Księżyca lub gwiazd oraz zastosowano w nich fotokatody o wysokiej czułości.

Klasyczne noktowizory składają się z 4 podstawowych elementów: obiektywu, źródła lasera podczerwieni, przetwornika optoelektroniczny (lampa noktowizora) i okularu, zaś zasada jego działania opiera się na prawach optyki, a dokładniej na zamianie wiązki światła niewidzialnego, odbitego od przedmiotu, na sygnał elektryczny, przedstawiający się na ekranie w postaci monochromatycznego zielonego obrazu. Fotony świetlne docierają do przetwornika optoelektronicznego, którego głównym elementem jest fotokatoda. Z niej zostają wybijane elektrony, które następnie ulegają przyspieszeniu i zderzają się z luminoforem. Tutaj sygnał docierający z elektronami zostaje zamieniany na sygnał elektryczny i przedstawiony na okularze.

W myślistwie noktowizory są stale bardzo popularne. Nie należą do tanich „gadżetów”, bo ceny dostępnych modeli sięgają rzędu kilku tysięcy złotych, jednak stanowią bardzo przydatne urządzenie. W dużym stopniu ułatwiają obserwacje zwierzyny podczas nocnych polowań. Dzięki nim możliwe jest zaobserwowanie ruchu nawet z odległości 50 metrów, pomagają w jednoznacznym rozpoznaniu celu, ustaleniu jego wielkości oraz precyzyjnym jego położeniu. Dodatkowo również dzięki zastosowaniu noktowizorów możliwe jest dostrzeżenie zwierzyny bez używania sztucznego oświetlenia, które z kolei mogłoby je wypłoszyć. Zatem noktowizory zapewniają ciche, bezpieczne i niezawodne obserwacje.

 Wśród wielu zalet noktowizorów najważniejszymi są: daleki zakres obserwacji, odporność na większe wstrząsy, możliwość obserwacji przy gęstych mgłach, mrozach i deszczach, długi czas pracy na jednych bateriach, możliwość regulacji ostrości obrazu. Ważne jest także to, że dostępne noktowizory mogą pracować w różnej widoczności, tzn. wszystkie posiadają iluminatory podczerwieni, które są źródłem światła podczas polowań przy całkowitej ciemności. Natomiast, gdy noce są na tyle jasne, że dostrzegane są pewne zarysy wówczas nie trzeba włączać lasera – noktowizory będą rejestrować światło pochodzące z Księżyca z taką samą czułością. Myśliwi mają do wyboru wiele kształtów i modeli noktowizorów. Urządzenia te dostępne są jako lunety, które umożliwiają obserwację jednym okiem i często posiadają zaczepy, dzięki którym mogą być przyczepione do głowy lub na trójnóg, bądź też są lornetkami, które dzięki dwuokularowemu systemowi optycznemu zwiększają zakres widzenia. Spotykane są także lunety noktowizyjne do broni palnej, które umocowywane są w miejscu celownika i dzięki swym właściwościom umożliwiają celowanie w ciemności. W Polsce jednak do celów myśliwskich zabronione jest wykorzystywanie celowników noktowizyjnych na broni.

No Comments

Post a Comment