70984
post-template-default,single,single-post,postid-70984,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

lombard

Lombard

Proponuje często pożyczki pod zastaw nieruchomości lub samochodu. W przepisach nie jest określone, czym jest działalność lombardowa. W związku z tym nie istnieją odrębne zasady jej opodatkowania w ustawie o VAT. Również w przypadku starej ustawy ludzie prowadzący lombardy mieli spore problemy dotyczące ustalenia zasad opodatkowania własnej działalności VAT. Bardzo często rozstrzygał o tym Trybunał Konstytucyjny.

Osoba prowadząca lombard odsprzedaje artykuły, których stał się posiadaczem poprzez brak spłaty pożyczek oferowanych swoim klientom. Są nimi zazwyczaj podmioty fizyczne, które nie są podatnikami VAT. W lombardzie klienci zostawiają głównie używane towary np.: komputery, telewizory, biżuterię. Osoba prowadząca lombard może opodatkować te przedmioty przy użyciu specyficznej procedury, którą przewiduje art. 120 ustawy o VAT. Postępowanie to polega na tym, iż podatku nie płaci się od całkowitej sumy sprzedanego towaru, a tylko wyłącznie od marży.towar.

By porządnie wyliczyć podatek, należy odpowiednio ustalić marżę. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT jest nią różnica pomiędzy całkowitą sumą, którą musi zapłacić osoba nabywająca towar, a sumą nabycia, zmniejszoną o kwotę podatku.

Umowa lombardowa jest bardzo podobna do umowy pożyczki. Różnica polega na tym, iż jest zabezpieczona, ponieważ oddajemy w zastaw określoną wartościową rzecz lub przedmiot, z jednoczesnym zezwolenia do sprzedaży towaru. Chroni to w razie braku zwrotu zapożyczonej kwoty w określonym czasie.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, która polega na prowadzeniu lombardu nie wymaga uzyskania stosownego zezwolenia władz. Potrzebny jest tylko wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

No Comments

Post a Comment