69930
post-template-default,single,single-post,postid-69930,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

kursy walut kantor

Kursy walut to cena pieniądza danego państwa, określona w pieniądzu innego państwa. Ustala go punkt przecięcia podaży (jest to ilość towarów oferowanych na rynku przez wytwórców przy określonej cenie) z popytem (jest to relacja między ceną towaru bądź usługi, a ilością jaką klienci nabywają w jakimś czasie) na obce środki pieniężne. Kursy walut łączą się z ceną, którą określa się jako ilość określonego dobra (pieniądz), za otrzymanie którego sprzedający jest w stanie zrzec się swych praw do jakiegoś dobra, czy też nabywający jest gotowy ją zakupić, aby nabyć prawa do owego dobra. Wysokość kursów walut wpływa na systemy gospodarcze państw oraz na codzienne życie. Przykładem może tu być dolar amerykański (USD), gdy pieniądz ten traci na wartości w stosunku do obcych walut, zagraniczne towary i usługi natychmiast stają się droższe, natomiast gdy następuje wzrost wartości USD obce towary tanieją.

Kursy walut jest to system zasad określonych przez dane państwo, które decydują o sposobie określania kursu walutowego. Inaczej mówiąc, jest to ingerencja kraju na arenie walutowej. Wyróżniamy trzy główne systemy walutowe: systemy pieniężne z kursem arbitralnym, stałym oraz zmiennym.

Kursy walut wiążą się polityka kursową, która zalicza się (tuż przy polityce monetarnej i budżetowej) do głównej polityki makroekonomicznej. Makroekonomia to gałąź ekonomii zajmująca się wielkościami zbiorczymi w badaniu pewnych prawidłowości mających miejsce w systemie gospodarczym. Polityka kursowa ma na celu używanie kursu pieniężnego przez władze finansowe określonego kraju w taki sposób, aby uzyskać z ustalone cele gospodarcze. Sposób ukształtowania i realizowania polityki kursowej w dużym wymiarze wpływa na wzrost rozwoju gospodarczego państwa. Gdy jest ona realizowana poprawnie i konsekwentnie staje się głownym czynnikiem kreowania wzrostu ekonomicznego.

 

No Comments

Post a Comment