70535
post-template-default,single,single-post,postid-70535,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

komornicy III

Komornicy

Jest to zawód jak każdy inny, jednak ten wymaga dużej tolerancji i mimo wszystko stanowczości by móc osiągnąć cel.

Jest to praca, którą wykonuje się według określonych zasad – głównie postępuje się według prawa. Wszelkie czynności i metody są z góry znane i można je znaleźć w kodeksie cywilnym. Jednak zawód ten nie należy do powszechnie lubianych i co najważniejsze nie każdy człowiek się nadaje by go wykonywać.

Człowiek pragnący wykonywać zawód komornika sądowego powinien spełniać określone warunki, którymi są:

  • konieczność posiadanie polskiego obywatelstwa

  • brak jakichkolwiek problemów z prawem

  • ważne są także cechy charakteru tj. stanowczość, zaangażowanie, odporność na stres

  • wiek powyżej 25 lat

  • tytuł magistra prawa

Jeśli spełnione są te podpunkty, nie ma przeciwwskazań, które dyskwalifikowały by kandydata. Ważną rolę odgrywa także powołanie oraz chęć, wiadomo jest to zawód powszechnie nie cieszący się zbyt wielkim zrozumieniem – zwłaszcza wśród dłużników.

 

Komornicy sądowi podlegają całkowicie sądom rejonowym i to oni sprawują nad nimi całkowitą kontrolę.

Praca komornicza oparta jest na konkretnych czynnościach wskazanych przez wierzyciela. Jednak są przypadki tj. sprawy alimentacyjne, że komornik poszukuje majątku jaki może zająć. Jest to jedna z ważniejszych różnic między windykatorem a komornikiem.

Jednak co jest ważne żaden z tych zawodów nie jest łatwy i to głównie dlatego, iż powstały już stereotypy, które uniemożliwiają ludziom zmianę zdania na ich temat. Warto zaznaczyć, że ich praca uzależniona jest od wierzycieli, ponieważ to oni oczekują od nich wypełnienia swoich obowiązków – odzyskanie ich wszelkich należności materialnych bądź niematerialnych.

Praca komornika sądowego z pewnością nie powinna łamać prawa ponieważ ma on na celu sprawiedliwość i zwykłą zasadę, iż jeśli ktoś jest zapożyczony u drugiej osoby ma obowiązek się z nim rozliczyć. Nie jest to żądną nowością, jednak wiele osób o tym zapomina przez co pojawiają się wszelkie konflikty.

Komornik jak i wiele innych zawodów, mających na cel dobro i co najważniejsze sprawiedliwość nie powinien dopuszczać się żadnych uchybień. Wiadomo jednak iż takie przypadki się zdarzają gdyż nie ma ludzi nieomylnych. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do tego, iż komornik zostaje ukarany przez niepoprawne wykonywanie swojej pracy.

Takimi karami są najczęściej zwolnienia dyscyplinarne wynikające z:

  • naraził na brak wiarygodności urząd

  • wielokrotnie łamał przepisy

  • nie stosował się do poleceń

No Comments

Post a Comment