70538
post-template-default,single,single-post,postid-70538,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

karta debetowa

Karta debetowa

Jest ona jednym z rodzajów:

  • karty płatniczej i

  • jest wydawana klientowi do konta osobistego.

Istotą tego typu karty płatniczej jest wysokość limitu płatności, której można dokonać posługując się taką kartą. Oznacza to, iż kartę debetową możemy określić mianem karty płatniczej, za pomocą której dokonuje się płatności do wysokości salda rachunku bankowego związanego z tą kartą.

Uprawnia to do stwierdzenia, iż :

  • karta debetowa, chociaż nie jest papierem wartościowym, jest

  • substytutem czeku wystawionego na osobę inną niż posiadacz rachunku (tzn. nie na siebie).

W praktyce, analogicznie do rozliczeń czekowych, posiadacz karty debetowej może nieznacznie przekroczyć saldo, co pociąga za sobą wszelakie konsekwencje wynikające z ujemnego salda debetowego, tzn. przede wszystkim konieczność wyrównania tego salda. Zazwyczaj „pozostawanie na debecie” nie może przekroczyć pewnego czasu, często jest to tydzień bądź dwa tygodnie, a po upływie tego okresu bank pobiera odsetki lub może zastrzec kartę i zażądać jej zwrotu. Ponadto zdarza się, iż karty debetowe pełnią funkcję karty gwarancyjnej czeku. Wydanie karty wiąże się z roczną niewielką prowizją. Posiadanie karty debetowej może łączyć się z obowiązkiem utrzymywania w banku tzw. kwoty gwarancyjnej w postaci zablokowanego wkładu terminowego.

Obecnie na skutek rosnącej konkurencji na rynku kart płatniczych, w tym debetowych, banki odchodzą od obowiązku wpłacania przez posiadacza karty debetowej kwoty gwarancyjnej. Obecnie zasadnicza większość banków wymaga jedynie udokumentowania stałych przychodów.

No Comments

Post a Comment