71322
post-template-default,single,single-post,postid-71322,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

kalendarz brań

 

Kalendarze brań można znaleźć na wielu stronach internetowych poświęconych tematyce  wędkarskiej, jak i w czasopismach tematycznych. Jednak, zdecydowaną ich wadą jest to, że tak naprawdę, jeżeli zerkniemy w kalendarze pochodzące z różnych źrodeł, to okaże się, że bardzo często pokazują sprzeczne informacje. Pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać brzmi – dlaczego tak jest?

Kalendarz brań bazuje przecież, przede wszystkim, na fazach księżyca. Czyli, tak naprawdę, kalendarze nie powinny zawierać istotnych różnic (jeżeli dobrze zostaną w kalendarzu zawarte takie informacje). Jedkan autorzy takich harmonogramów ujmują w swoich opracowaniach także inne czynniki mające wpływ na ilość i jakość połowu. Takim czynnikiem może być na przykład długość dnia (czyli biorą pod uwagę godzinę wschodu i zachodu słońca). Tak też najczęściej skonstruowane są kalendarze – pokazują dla poszczególnych dni prawdopodobieństwo brań rano oraz wieczorem.

Jednakże dość wielu wędkarzy nie korzysta lub też nie wierzy wskazaniom takiego kalendarza – dlaczego? Ponieważ na brania nie mają tylko i wyłącznie wpływu długość dnia, czy też faza księżyca. Na jakoś i ilość złowionych okazów mają wpływ takie czynniki jak siła i kierunek wiatru, temperatura, czy też opady deszczu. Te czynniki mają taki sam, o ile nie większy wpływ na brania, niż dwa wyżej opisane. Każdy wędkarz przecież wie, że ryby rzadko dobrze biorą podczas upałów, za to przed i w trakcie deszczu można spodziewać się ich wzmożonej aktywności. Taakich wiaomości nie może zawierać żaden kalendarz brań, gdyż opracowania tego typu są tworzone i publikowane z dużym, nawet rocznym wyprzedzeniem.

Wędkarze muszą po prostu znaleźć złoty środek, muszą nauczyć się korzystać z kalendarzy pod tym względem, że jeżeli pogoda będzie sprzyjać wędkowaniu, a w kalendarzu będą opisane raczej słabe możliwości połowu, to mimo iż wybiorą się nad wodę to nie powinni spodziewać się wielu brań. I odwrotnbie, jeżeli kalendarz wskazuje na duże brania, a warunki pogodowe nie wskazują by ryby mogły być bardzo aktywne to wędkarz może być zawiedziony swoimi okazami.

Jak wybrać najwiarygodniejszy kalendarz brań? Najlepiej metodą prób i błędów. Trzeba obserwować kalendarze z różnych źródeł i analizować który pokazuje najlepsze informacje. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że kalendarz, który będzie wiarygodny np. na Mazurach niekoniecznie będzie dobry, jeżeli wybierzemy się na południe kraju. Różnica temperatury, ciśnienia, wysokości n.p.m. może powodować, że  tam będą się sprawdzały informacje zawarte w zupełnie innym kalendarzu.

Opisy portali wędkarskich w stylu „Z naszym kalendarzem będziesz cieszył się w lipcu wspaniałymi okazami” należy traktować z przymrużeniem oka. Ponadto wiele kalendarzy jest przydatnych z innych powodów. Obecnie powstają opracowania coraz bardziej rozbudowane, zawierające szereg innych, przydatnych informacji. Są w nich odznaczone dni, kiedy odbywają się zawody wędkarskie (z wszystkimi niezbędnymi danymi), czy też wypisane są okresy ochronne poszczególnych gatunków ryb. Są to informacje niezwykle cenne dla wszystkich zapaleńców i nawet jeżeli brania niekoniecznie idą w parze z kalendarzem to warto posiadać taki aktualny kalendarz, by być na bieżąco z wydarzeniami ze świata wędkarskiego.

No Comments

Post a Comment