71182
post-template-default,single,single-post,postid-71182,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

elektroniczna faktua

Elektroniczna faktura

Jest to elektroniczny dokument, który według rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 roku w sprawie wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, zrównuje się prawnie z fakturą tradycyjną, czyli papierową.

Przeznaczona jest ona dla:

  • małych przedsiębiorstw,

  • średnich przedsiębiorst

  • wielkich korporacji.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż:

  • faktura zeskanowana,

  • faktura, która została zapisana w formie pliku PDF

nie jest e-fakturą w rozumieniu tych przepisów.

Za pomocą takiej efaktury możemy także się rozliczyć z fiskusem tak jak przy pomocy faktury tradycyjnej. Każda przesłana faktura elektroniczna zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego powinna posiadać podpis elektroniczny albo zostać przesłana za pomocą operatora EDI.

Warto także dodać, że po udzieleniu akceptacji e-fakturowania przez nabywcę wystawca faktury ma prawo do wystawiania faktury w formie papierowej albo elektronicznej – podług własnego uznania. Akceptacja odbiorcy faktury daje bowiem wystawcy faktury dodatkowe uprawnienia, nie nakłada jednak na niego dodatkowych obowiązków.

Wadą elektronicznej faktury pozostaje konieczność zainstalowania w firmie kwalifikowanego podpisu elektronicznego i wykupienia co rok bądź co dwa lata certyfikatu. Za podpis zapłacimy od ok. 300 do 600 złotych. To cena zakupu oprogramowania, czytnika i karty koniecznych do tego, aby podpisać się elektronicznie. Odnowienie certyfikatu to koszt ok. 130 złotych rocznie.

No Comments

Post a Comment