71399
post-template-default,single,single-post,postid-71399,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

ekwiwalent

 

Ekwiwalent za urlop niewykorzystany

Według art. 171 § 1 K.p. pracownik, któremu została rozwiązana umowa bądź uległ wygaśnięciu stosunek pracy a nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu, ma prawo ubiegać się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
Aczkolwiek jeżeli pracownik bądź pracodawca podejmą decyzję o wykorzystaniu urlopu w okresie pozostawania pracownika w stosunku pracy na bazie następnej umowy o pracę, która jest zawarta z tym samym pracodawcą bezpośrednio zaraz po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu wcześniejszej umowy o pracę, nie ma konieczności wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.
Przy określeniu wartości ekwiwalentu obowiązują takie same zasady, które obowiązują w momencie obliczania wynagrodzenia urlopowego, tylko wraz z poniżej zamieszczonymi zmianami.
Tak samo jak w wynagrodzeniu urlopowym i w przypadku określenia ekwiwalentu urlopowego rodzaj brania pod uwagę poszczególnych składników wynagrodzenia, zależy od okresu oraz charakteru, za jaki się należą:
1.    Składniki wynagrodzenia, jakie obowiązują w stawce miesięcznej o stałej wysokości – według § 15 rozporządzenia składniki są brane pod uwagę w momencie ustalania ekwiwalentu o wysokości, jaka jest należna w miesiącu otrzymania prawa do tego ekwiwalentu.
2.    Składniki wynagrodzenia jakie się należą pracownikowi za okresy nie dłuższe od miesiąca – podczas określania ekwiwalentu brane są pod uwagę składniki, jakie zostały wypłacone w okresie trzech miesięcy, poprzedzających miesiąc otrzymania prawa do ekwiwalentu, w średniej wysokości. Natomiast w przypadku gdy pracownik nie wypracował całego okresu jak wymieniony wyżej, to więc realne wynagrodzenie, które było mu wypłacone w takim okresie trzeba podzielić na liczbę dni pracy, za okresy jakie było dane wynagrodzenie, a uzyskany wynik trzeba podzielić na dni, za jakie obowiązywało wynagrodzenie i dodatkowo uzyskany wynik należy pomnożyć za dni, które pracownik wypracował w ramach normalnego okresu pracy, według obowiązującego go rozkładem czasu pracy.
3.    Składniki wynagrodzenia, które przysługują pracobiorcy za okresy dłuższe od miesiąca – gdy w momencie ustalenia ekwiwalentu są uwzględniane składniki, jakie były wypłacone w przeciągu roku bezpośrednio poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do ekwiwalentu, w średniej wysokości z tego okresu.

Marek Tomkiewicz

Dom maklerski

Dom maklerski  innymi słowy biuro maklerskie  to instytucja, która jest członkiem GPW. Dom taki ma możliwość prowadzenia na giełdzie transakcji sprzedaży oraz kupna różnego rodzaju papierów wartościowych.  Bardzo często biuro maklerskie powiązane jest finansowo z bankiem.
Klienci domów maklerskich zakładają rachunki inwestycyjne, gdzie przechowuje się informacje o zgromadzonych środkach finansowych oraz papierach wartościowych. Klient ma prawo zlecać transakcje, które biura maklerskie muszą wykonać w jego imieniu.
Pracownikami biur maklerskich są maklerzy, którzy dostają upoważnienie od domów maklerskich, aby móc dokonywać transakcji na giełdzie. 
To właśnie działania domów maklerskich w dużym stopniu mają wpływa na rynek kapitałowy w Polsce. Wykwalifikowani maklerzy potrafią doprowadzić do debiutów wielu firma na giełdzie oraz potrafią zdobyć dodatkowy kapitał na dalszy ich rozwój.

Honorata Grzeszczuk

Ekwiawlent

Ekwiwalent to potocznie mówiąc wymiana. Jest to świadczenie pieniężne za daną usługę lub towar. Prawo pracy informuje nas o tym, iż dopuszczalne jest zaistnienie ekwiwalentu wówczas, gdy pracownikowi zakończyła się umowa a nie wykorzystał jeszcze całego swojego urlopu lub jego części. Mówi o tym kodeks pracy. W takim właśnie wypadku kierownik czy szef może wysłać swoejgo pracownika na przymusowy odpoczynek, dzięki któremu pracodawca nie będzie zmuszony do zapłacenia pieniędzy pracownikowi. Jeśli zaistnieje przypadek, w którym pracownik nie wykorzysta urlopu, który mu przysługuje a umowa już uległa rozwiazaniu, to pracownik ten może ubiegać się o ekwiwalent przez następne 3 lata od zakończenia się roku kalendarzowego, w którym pierwszy raz skorzystał z urlopu.

Krystyna Barczyk

 

Biedronka na turnieju Euro

Biedronka – największa sieć sklepów detalicznych, wysoko ceniona za jakość swoich towarów oraz ich niskie ceny, od niedawna stała się sponsorem reprezentacji Polski. Firma należąca do Jeronimo Martins Dystrybucja, w czerwcu tego roku, podpisała kontrakt wiążący ją z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Zawarcie umowy otwiera Biedronce cały wachlarz nowych możlliwości i przywilejów. Jednym z nich, z całą pewnością będzie znalezienie się loga Biedronki  na bandach reklamowych, opasujących boisko, podczas każdego meczu.

Zostając prawnym sponsorem polskiej reprezentacji, Biedronka tym samym otrzymała tytuł “sponsora Pucharu Polski” oraz miano “oficjalnego sponsora reprezentacji Polski”. Kontrakt Biedronki ma być ważny do 2014 roku. Do tego czasu ta sieć sklepów detalicznych będzie znajdowała się w gronie sponsorów, jakimi są Orange, Bank Zachodni WBK, Kreisel, Hörmann oraz Fakro. Zawarcie umowy z PZPN, według nieoficjalnych informacji, ma kosztować Biedronkę 2 miliony złotych rocznie.

Jak wiemy, Polska nie odniosła zbyt dobrych wyników podczas ostatnich Mistrzostw Świata, co sprawiło, że wielu dotychczasowych sponsorów jawnie wyrażało swoje niezadowolenie, jednak teraz cel przyświeca turniej “Euro”, który ma się odbyć w 2012 roku. Tym razem już z Biedronką.

Grzegorz Paluch

No Comments

Post a Comment