70225
post-template-default,single,single-post,postid-70225,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

dywidenda II

Jak oblicza się dywidendę?

Zysk jaki do rozdysponowania między akcjonariuszami posiada walne zgromadzenie, jest dzielony w zależności od ilości wszystkich akcji. Tak więc jeśli ogólny zysk spółki wyniósł w danym roku 100 000zł, natomiast akcji spółki jest 2 000, to każda akcja równoważna jest dywidendzie w wysokości 50 zł. Zdarzają się takie sytuacje, w których wartość akcji nie jest do końca pokryta. Najczęściej jest to spowodowane gdy klient nie dokonał całości należnej wpłaty, bądź nie zapłacił jej w ogóle. W takich przypadkach procedura rozdzielenia dywidendy nie przebiega w stosunku do ilości akcji, a kwoty jak została uiszczona.

Regulamin spółki może określać inny sposób podziału uzyskanego przez nią zysku. W takich przypadkach może okazać się, że prawo do otrzymania dywidendy może mieć tylko taki akcjonariusz, który opłacił wszystkie zakupione przez siebie akcje. Całkowita wartość zysku do podziału którego mają prawo wszyscy akcjonariusze, nie może przekraczać kwoty zysku, który zanotowany został podczas ostatniego roku obrotowego. Dodatkowo nie może być zwiększony zyskami nie polegającymi podziałowi przez ostatnie kilka lat czy też fundusze zgromadzone jako kapitał zapasowy. Tak właśnie ustaloną kwotę, zmniejsza wartość strat, akcje własne oraz przeznaczone na rzecz rezerwy kapitału, zysk z ubiegłego roku obrotowego.

No Comments

Post a Comment