70969
post-template-default,single,single-post,postid-70969,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

deklaracje podatkowe

Deklaracja podatkowa jest to wszelkiego rodzaju informacja przekazywana organom podatkowym na ściśle wytyczonych formularzach podatkowych. To przytoczone powyżej potoczne rozumienie definicji podatkowej jest tożsame z pojęciem umieszczonym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Art. 3 pkt. 5 tejże ustawy poprzez termin „deklaracja” nakazuje rozumieć także zeznania, wykazy oraz wiadomości, dane i informacje, do których składania zobligowani są:

  • podatnik (jest to osoba fizyczna, prawna, bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej obciążona obowiązkiem podatkowym),

  • płatnik (jest to osoba fizyczna lub prawna zobowiązana do dokonania zapłaty lub zobligowana do jej pobrania),

  • inkasent (jest to osoba fizyczna, prawna, bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej zobligowana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go w określonym terminie organowi podatkowemu).

Deklaracje podatkowe związane z określonymi zobowiązaniami podatkowymi mogą mieć różnoraki charakter. W większości wypadków w deklaracji podatkowej podatnik wylicza wielkość zobowiązania podatkowego. Jeżeli organ podatkowy nie ogłosi decyzji określającej je w jakiejś innej wysokości, suma wpłacana do urzędu wynika właśnie z deklaracji podatkowej (samoobliczenie podatku). Właśnie tym sposobem obliczany jest podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) czy podatek od towarów i usług (VAT). Również opłaca się na podstawie reguł ogólnych podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), obliczany w deklaracjach.

Funkcjonuje również drugi rodzaj deklaracji, gdzie podatnik podaje oznaczone przez przepisy dane, lecz sam nie wylicza podatku. Wynika on dopiero z woli wydanej przez urząd skarbowy na bazie złożonej deklaracji. Taki mechanizm istnieje np. w podatku od spadków i darowizn.

Podatnik, który pomimo obowiązku nie złoży w wyznaczonym terminie deklaracji podatkowej na określonym formularzu podatkowym i nie uiści podatku, musi liczyć się z przymusem zapłaty zaległości podatkowej wraz z naliczonymi odsetkami. Skarb Państwa może także nałożyć na podatnika, który nie złożył deklaracji karę wynikającą z kodeksu karnego skarbowego.

Z przepisów podatkowych wynik, że podatnicy są zobligowani do złożenia urzędom skarbowym zeznania i deklaracje podatkowe podług określonego wzoru w ustalonych terminach. Podatnik, który nie złoży zeznania terminie, powinien to uczynić nawet po jego upływie. Lepiej jest złożyć deklarację po upłynięciu terminu, niż w ogóle jej nie złożyć. W konsekwencji bowiem podatnik naraża się na mniejsze negatywne skutki.

Obecnie w Polsce są bardzo popularne e Deklaracje Podatkowe. E Deklaracje Podatkowe to to system pozwalający na składanie deklaracji podatkowej drogą elektroniczną. Jest to bardzo wygodne, gdyż teraz już nie trzeba wychodzić z domu, żeby złożyć ową deklarację.

No Comments

Post a Comment