71205
post-template-default,single,single-post,postid-71205,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ceny paliw

Jak wiadomo, ceny paliw w Polsce są wysokie. Porównując koszt zakupu paliwa w innych krajach możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy jednym z droższych państw. Należałoby zastanowić się czemu tak się dzieje. Otóż na cenę paliwa składają się w większości podatki (akcyza, podatek VAT, opłata paliwowa) –  około 54% benzyna i 43% olej napędowy. Sam koszt właściwy paliwa jest więc dużo niższy i gdyby podatki zmniejszono do minimum, moglibyśmy podróżować równie tanio co np. w USA.

W Polsce najwyższe ceny ujrzymy na stacjach, które dominują na rynku. Zazwyczaj w tych miejscach możemy liczyć również na dobrą jakość paliwa. Niestety nejednokrotnie zdarzały się przypadki, powiedzmy śladowych ilości kiepskiego paliwa. Obecne, nowoczesne samochody są bardzo często wrażliwe na złą jakość paliwa i zatankowanie auta takimi płynami może doprowadzić do poważnej awarii silnika. 

Aby zminimalizować ceny paliwa w Polsce i zachęcić tym samym klietów do korzystania z usług danego dystrybutora, praktykowane są niestety czynności niezgodne z prawem. Bardzo często stacje benzynowe celowo zaniżają jakość paliwa, aby powiększyć jego zasoby i sprzedać jak najwięcej litrów kiepskiej benzyny. Tym samym narażają konsumentów na kłopoty dotyczące awaryjności samochodów, jak również większego zużycia paliwa. Tego typu stacje benzynowe możemy spotkać na każdym kroku. Są to zazwyczaj dystrybutory przy supermarketach, nieznajome, prywatne stacje w małych miejscowościach. Oczywiście, takie stacje paliw oferują dużo niższe ceny w porównaniu z rynkowymi konkurentami, lecz kiepska jakość paliwa na pewno nie rekompensuje pozornych oszczędności na jego kupnie.

Ceny paliw od dawna wzbudzały niezadowolenie, lecz w chwili obecnej ich poziom jest na tyle wysoki, że bardzo często wielu z nas decyduje się na podróż innymi środkami lokomocji. Jeżeli poruszamy się w mieście, mamy alternatywę w postaci autobusów, tramwajów, metra. Niewielkie odległości możemy pokonywać bez problemu. W dalekich trasach mamy do dyspozycji pociągi i autobusy rejsowe. Każdy sposób jest dobry na oszczędzanie.

Bardzo często bywa jednak tak, że widujemy ludzi jeżdzących sportowymi autami, które “pochłaniają” ogromne ilości paliwa. Właściciele tych samochodów są zazwyczaj przygotowani na tak duży wydatek i stać ich na utrzymanie tego rodzaju auta. Od niedawna mogliśmy usłyszeć o polskim supersamochodzie zaprojektowanym przez Arkadiusza Kuicha – Veno. Zaprojektowane auto ma być wyposażone w 700 – konny silnik, który zapewni kierowcy ekstremalne doznania. Niestety będzie to okupione bardzo wysokim spalaniem, które jednak w obecnych czasach jest bardzo nieekonomiczne i szkodliwe dla środowiska.

Podsumowując, ceny paliw w naszym kraju, jak również za granicą, są dosyć zróżnicowane. Bez wątpienia, na taki stan rzeczy wpływają podatki danego kraju i jego polityka paliwowa. Rodzime, polskie stacje benzynowe oferują podobny koszt zakupu paliwa co stacje światowych koncernów petrochemicznych. Na konsumenta czeka wiele zagrożeń w postaci kuszących niskimi cenami stacji, kótre oferują na prawde kiepskie paliwo. Tak więc, musimy zachować ostrożność i postępować racjonalnie co to tego, gdzie tankujemy, a na pewno unikniemy problemów.

No Comments

Post a Comment