71011
post-template-default,single,single-post,postid-71011,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

audyt wewnętrzny

Audyt wewnętrzny

Jest to suwerenna działalność doradcza i weryfikująca, której zadaniem jest polepszenie operacyjne organizacji i wniesienie do niej wielkości dodanej. Audyt wewnętrzny wspomaga organizację w uzyskaniu celów przez regularne i metodyczne podejście do analizy i doskonalenia efektywności procesów zarządzania ryzykiem, kontroli oraz zarządzania organizacją.

Pojęcie audytu wewnętrznego należy jednak rozróżnić od kontroli wewnętrznej. Audyt wyłącznie wspomaga tą kontrolę. Audyt wewnętrzny może zostać zrealizowany w sposób bardzo oszczędny, wydajny, efektywny bądź zgodny z harmonogramem. W wypadku audytorów potrzebny jest ciągły rozwój i częste udziały w szkoleniach.

Wielu przedsiębiorczych osób, które pragną założyć własną firmę są początkowo przestraszone wymogami tyczącymi jej organizacji, wykonywania, a także wszelkimi biurokratycznymi wymogami. W sytuacji małych przedsiębiorstw wszelkie te procedury są jednak bardzo ułatwione, co znacznie uproszcza start w biznesie.

W wypadku dużych organizacji sprawa się niestety komplikuje. Zarządzanie wielką firmą wiąże się z zagmatwanym procesem decyzyjnym, a planowanie określonych przedsięwzięć z dużym wyprzedzeniem staje się przymusem.

Podstawą istnienia takich podmiotów staje się efektywny system kontroli wewnętrznej służący nagłemu wykrywaniu komplikacji/problemów i naprawianiu ich – między innymi przez ocenianie sprawozdań finansowych oraz analizę bilansu przedsiębiorstwa.

Funkcja jaką spełnia w przedsiębiorstwie audyt wewnętrzny sprowadza się do nadzorowania, weryfikacji i analizy efektywności procesów zarządzania ryzykiem. Praktycznie – audyt wewnętrzny może wspierać układ kontroli dzięki niezależnym opiniom dotyczących funkcjonowania i skuteczności tej kontroli. W zarządzaniu firmą audyt wewnętrzny może sprawdzać zgodność operacji poszczególnych szczebli z wytyczonymi celami (np. wycena firmy), a także wskazywać na dane zmiany, które podwyższą poziom skuteczności funkcjonowania tych szczebli.

No Comments

Post a Comment