57369
post-template-default,single,single-post,postid-57369,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Choroby wirusowe

Choroby wirusowe

Współczesny świat niesie ze sobą wiele zagrożeń. Do największych z nich można zaliczyć choroby wirusowe. Jest ich bardzo dużo i co roku wykrywane są kolejne. Choroby wirusowe tak jak sama nazwa wskazuje są to choroby, które są wywoływane przez wirusy. Występują one u ludzi, zwierząt oraz roślin.

Za najczęstsze choroby wirusowe człowieka uznaje się:

  •     odrę
  •     ospę wietrzną oraz prawdziwą
  •     katar i grypę
  •     wirusowe zapalenie wątroby
  •     świnkę
  •     różyczkę
  •     SARS
  •     AIDS
  •     opryszczkę
  •     polio
  •     gorączkę krwotoczną Ebola.

Choroby wirusowe człowieka dzielą się na choroby wirusowe wieku dziecięcego (charakterystyczne dla wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego) oraz choroby wirusowe, które mogą się pojawić w każdym wieku. Do tej pierwszej grupy zalicza się: odrę, ospę wietrzną, świnkę, różyczkę. Reszta chorób wirusowych należy do tej drugiej grupyBardzo charakterystyczne dla chorób wirusowych jest ich szybkie rozprzestrzenianie się na określonym terenie. Bardzo szybko może dojść do epidemii lub pandemii. Przykładowo w 2009 roku doszło do pandemii grypy A/H1N1. Jak się szacuje od 11 czerwca 2009 na całym świecie zmarło ponad 12790 osób w wyniku tej grypy. Historia oczywiście pamięta wiele innych epidemii wywołanych przez wirusy, które zdziesiątkowały ludzkość.

Warto zauważyć na większość chorób wirusowych nie ma szczepionki, ponieważ wirusy mają zdolność do mutowania się (bardzo dobrze jest to widoczne na przykładzie wirusa grypy). Choroby wirusowe człowieka diagnozuje się na podstawie widocznych objawów oraz specjalnych badań.

Leczenie chorób wirusowych

Jak na razie nie opracowano bezpiecznych dla człowieka leków na choroby wirusowe. Główną przeszkodą jest fakt, iż jakakolwiek chemiczna ingerencja szkodzi również komórkom chorego. Uszkodzeniu nie tylko ulega DNA wirusa, ale zaburzona jest też replikacja DNA u chorego.

Lekarze są zdania, że osoby, które są już zarażone jedną chorobą wirusową, są mniej podatni na zachorowanie w wyniku innego wirusa, ponieważ w ich ciele wytworzył się interferon. Interferon jest to nietoksyczne białko, które jest produkowane przez niektóre komórki, które są zarażone wirusem. W obecnej chwili przed niektórymi chorobami może uchronić jedynie szczepionka, która polega na wprowadzeniu do organizmu wirusa. Pod jego wpływem organizm zaczyna produkować przeciwciała, która zwalczają chorobę wirusową. Jednak szczepionki bardzo często muszą być powtarzane, ponieważ tak jak wcześniej było wspomniane wirusy mają zdolność mutowania się i uodparniania na szczepionki.

W przypadku chorób wirusowych antybiotyki nie pomagają. Można je zażywać jedynie profilaktycznie, aby zapobiec bakteryjnym zakażeniom.

No Comments

Post a Comment