66854
post-template-default,single,single-post,postid-66854,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Mnemonika

Mnemonika

Słowo mnemonika odnosi się do technik zapamiętywania rzeczy i zdarzeń w sposób skojarzeniowy. Zakłada się, że nasze mózgi ewoluowały do interpretowania pewnego rodzaju kodu i złożonych bodźców, takich jak obrazy, kolory, dźwięki, struktura, smak, dotyk, emocje, czy miejsca. Takie modele istnieją w świecie w którym żyjemy, a dzięki mnemonicznym technikom łatwiej będzie nam ogarnąć je wszystkie, dosyć skutecznie. Najlepszym medium do przekazywania niekiedy skomplikowanych argumentów, jest pismo. Niestety, nasz mózg nie jest skory do kodowania informacji pisemnej tak dobrze, jak np. zasłyszanej, czy widzianej, przez co staje się ona trudna do zapamiętania.

Mnemonika jest techniką z powodzeniem wykorzystywaną przez wiele szkół, w których prowadzone są kursy, np. szybkiego uczenia się. Jej metody, to m.in. kojarzenie słów za pomocą ciągłej (logicznej, bądź nie) historii; zapamiętywanie wzorów matematycznych, bądź pojedynczych liter z włączeniem ich do konkretnych wyrazów (przykładem może być „TADEK”, z którego litery: A, D, E, K oznaczają nazwy witamin nierozpuszczalnych w tłuszczach). Oprócz tego mnemonika odwołuje się do takich metod jak: rymy, aliteracje, układanie dowcipów, czy wizualizacja.

 

No Comments

Post a Comment