58123
post-template-default,single,single-post,postid-58123,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Właściwości

Szałwia lekarska posiada silne właściwości lecznicze. Stosowana jest ona jako środek odkażający, ściągający. Używana jest przede wszystkim zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła, a poza tym świetnie nadaje się na rany, owrzodzenia i odmrożenia. W przypadkach wewnętrznego używania podaje się ją w stanach zapalnych jelit i żołądka, w biegunkach. Szałwia zmniejsza stężenie glukozy we krwi i wydzielanie potu (ponieważ leczy chorobę odpowiedzialną za te poty). Szałwia działa wzmacniająco na cały nasz organizm (zwalcza osłabienie, jakie towarzyszy nam w przebiegu różnych chorób). Zapobiega udarowi mózgu, ma korzystne działanie przy wszelkiego typu porażeniach. Do cudownych właściwości szałwii przekonali się także lekarze, stosujący ją w skurczach, chorobach rdzenia kręgowego, w sytuacji powiększonych węzłów chłonnych, a także w drżeniu kończyn.

Szałwia, o czym często zapominamy, ma też doskonałe właściwości spożywcze, tzn. stanowi wspaniałą roślinę przyprawową. Przy doprawianiu potraw szałwią należy jednak pamiętać o umiarze, gdyż ma ona lekko gorzki smak. Szałwia jako przyprawa dodawana jest do tłustych potraw takich jak np. wieprzowa pieczeń czy pieczony indyk. Doskonale sprawdza się ona też w doprawianiu dziczyzny. Cele zdrowotne spełnia dosypywanie szałwii do serów i sosów. Czasami też szałwia stanowi dodatek do ciastek i ciast. Szałwii jako przyprawy nie powinny spożywać kobiety ciężarne. Z racji na fakt, że szałwia posiada olejki eteryczne wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym. Bardzo popularne są szampony szałwiowe, które sprawiają, że włosy stają się błyszczące i zdrowsze.

 

No Comments

Post a Comment