58124
post-template-default,single,single-post,postid-58124,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Preparaty z szałwii

Najczęściej szałwia znajduje swe zastosowanie jako herbata. Picie takiego płynu jest wskazane w chorobach wątroby, usuwaniu wzdęć i wszelakich schorzeń, jakie mają związek z chorą wątrobą. Dzięki spożywaniu herbatki z szałwii zostaje oczyszczona nasza krew, pobudzone jest wydzielanie śluzu z narządu oddechowego i żołądka, wzmagane jest łaknienie. Dodatkowo wypicie szklanki naparu z szałwii eliminuje problemy jelitowe i biegunki. Herbatka szałwiowa polecana jest też do użytku zewnętrznego przy wszystkich odmianach zapalenia migdałków (dzięki regularnemu stosowaniu szałwii wielu dorosłych i dzieci mogłoby uniknąć nieprzyjemnego zabiegu usuwania migdałków), różnorodnych schorzeniach gardła, ropiejących i chwiejących się zębach, krwawiących dziąsłach, zaniku i owrzodzeniu dziąseł oraz zapaleniach jamy ustnej. W uprzednio wymienionych dolegliwościach powinno robić się płukania naparem szałwiowym albo przykładać zwilżone nim waciki. Herbatka z szałwii służy też do irygacji pochwy w przypadku upławów.

Lecznicze właściwości mają też świeże liście szałwii, które przykładane do miejsc ugryzienia czy też ukąszenia przez owady łagodzą dolegliwości z tym związane.

Szałwię można też używać do tzw. półkąpieli, czyli kąpieli w pozycji siedzącej z niewielką ilością wody sięgającą do nerek. W przypadku półkąpieli szałwiowych powinno się cztery duże garście liści zalać zimną wodą na noc, a następnie kolejnego dnia podgrzać do wrzenia i taki ciepły wywar dolewać do wanny. Taka półkąpiel z dodatkiem naparu szałwiowego zalecana jest od czasu do czasu osobom cierpiącym na neurastenię czy też na choroby podbrzusza, ale też w przebiegu chorób reumatycznych, wysypkach i dolegliwościach skórnych.

 

No Comments

Post a Comment