62091
post-template-default,single,single-post,postid-62091,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Urazy

Urazy

Skóra powinna być nade wszystko regularnie oczyszczana, gdyż przejmuje na siebie niemal wszystkie zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska. Nieczystość skóry sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych i zaburza jej funkcje. Także wszelkie kosmetyki należy stosować ostrożnie, gdyż mogą powodować różne reakcje alergiczne.

Skóra wspierana jest przez własny system mikroorganizmów, które oczyszczają ją w sposób naturalny. Zachowują w ryzach jej zdrowy stan, a na jej powierzchni jest ich wszystkich ok. 400 mln. Niemniej jednak przyrost tych organizmów, bądź zakażenia mogą powodować liczne choroby, takie jak [[grzybica skóry|361]], czy mniej inwazyjny trądzik. Ponadto, skóra ulega wielu atakom z zewnątrz, więc mogą to być: nowotwory, wysypka, zakażenia, czy poparzenia słoneczne. Do urazów skóry możemy zaliczyć: otarcia, sińce, odparzenia, pęcherze i odciski.

Najbardziej powierzchniowymi uszkodzeniami skóry człowieka są otarcia. W celu szybszego zagojenia nie zakładamy jednak żadnego opatrunku. Nie pozostawiają one po sobie śladu.

Sińce powstają najczęściej po upadku lub silnym uderzeniu. Następuje wylew krwi do tkanki podskórnej. Często możemy odczuwać ból. W zależności od wielkości i stanu tego urazu znikają  od 7 do 14 dni. Następuje to samoistnie. Jeśli ból jest silny można stosować okłady.

Odparzenia szczególnie pojawiają się u niemowląt i osób dość otyłych. Spowodowane są one współdziałaniem wilkoci i ciepła oraz tarciem przylegającej do siebie skóry. Powstaje wówczas zaczerwienienie a w konsekwencji obrzęk. Często odczuwany jest świąd i pieczenie.

Pęcherze powstają w wyniku mechanicznego lub termicznego uszkodzenia skóry. Następuje wtedy odwarstwianie naskórka i gromadzenie się płynu surowiczego lub też surowiczo – krwistego. Pęcherzyki powstają w miejscach narażonych na tarcie.

Odciski są to obszary skóry, która jest zgrubiała, co następuje wskutek stałego ucisku. Odciski powstają stopniowo, w wolnym tempie i powodują ucisk na tkanki leżące głębiej.

Specjalizacją lekarską, która zajmuje się leczeniem skóry i poprawianiem jej wyglądu jest [[dermatologia estetyczna|1691]]. Poprzez wszelkiego rodzaju zabiegi i stosowanie odpowiednich kuracji możemy poprawić stan zdrowia swojej skóry, a co za tym idzie, wyglądu.

 

No Comments

Post a Comment