62774
post-template-default,single,single-post,postid-62774,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przyczyny wypadania włosów – objawy

Przyczyny wypadania włosów – objawy

Podstawowym objawem łysienia jest ubytek włosów w poszczególnych partiach głowy. Włosy z powodu działania określonych czynników słabną i zaczynają stopniowo wypadać. U mężczyzn pojawiają się zakola (z czasem się one powiększają) i łysy czubek głowy. Natomiast u kobiet zmiany sygnalizowane są już o wiele wcześniej – poprzez trądzik i nadmierne owłosienie ciała. To znak, że należy rozpocząć leczenie hormonalne. Panie tracą włosy równomiernie na całej powierzchni głowy (włosy stopniowo przerzedzają się).

W obydwu przypadkach, zarówno w sytuacji kobiet jak i mężczyzn, duże znaczenie ma równowaga hormonalna. Zaburzenia hormonalne, pojawiające się z wiekiem (okres andropauzy u mężczyzn i menopauzy u kobiet) bądź będące skutkiem leczenia innych przypadłości (np. doustna antykoncepcja) wpływają na kondycję włosów. Męski hormon – testosteron zostaje przetworzony w dihydrotestosteron (DHT) – czynnik (substancję) hamujący rozwój cebulek włosowych. W związku z tym następuje ubytek włosów, a na ich miejscu nie pojawiają się nowe. Początkowym symptomem łysienia może być nasilenie się łojotoku lub też wystąpienie tłustego łupieżu (łuski tłuste o żółtym zabarwieniu). Cebulki włosów będą coraz bardziej słabsze, a włosy zaczną wypadać. Ich ubytek da się zaobserwować podczas rutynowych czynności higienicznych: mycia włosów, czesania itp.

Należy pamiętać, że po zaobserwowaniu pierwszych objawów nadmiernego wypadania włosów (łysienia) należy się udać do lekarza i rozpocząć właściwe leczenie. Jedynie odpowiednia terapia może zatrzymać (a nawet niekiedy cofnąć) ten proces.

No Comments

Post a Comment