63826
post-template-default,single,single-post,postid-63826,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Probiotyki

Probiotyki

Coraz częściej się słyszy, że jogurty zawierają probiotyki lub powinny być one spożywane w czasie choroby. Wydaje się, że obecnie są one wszechobecne. W związku z tym warto znać odpowiedź na następujące pytania: czym tak właściwie są probiotyki i po co one są? Jakie korzyści z nich płyną?

Probiotyki są to wyselekcjonowane kultury bakteryjne albo kultury drożdży. Bardzo często są to pałeczki kwasu mlekowego. Probiotyki i prebiotyki mają na celu zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Te kultury bakteryjne mają korzystny wpływ na organizm człowieka, więc dlatego powinny się je spożywać. Kiedyś ludzie mieli na ten temat inne zdanie. Uważano, że probiotyki i prebiotyki są dla człowieka niebezpieczne, jednak dzięki badaniom naukowym zmieniono zdanie na ten temat. Obecnie niektórzy nie wyobrażają sobie zjedzenia jogurtu, który nie zawiera probiotyku. Dzięki probiotykom bardzo dobrze działa flora bakteryjna jelit.

W obecnych czasach wyróżnia się kilka szczepów bakterii kwasu mlekowego. Do najważniejszych można zaliczyć:

  •     Lactobacillus acidophilus
  •     Lactobacillus bulgaricus
  •     Lactobacillus paracasei
  •     Lactobacillus reuterii
  •     Bifidobacterium bifidum
  •     Bifidobacterium longum
  •     Saccharomyces boulardii

Probiotyki i prebiotyki działanie

Wszystkie bakterie prebiotyczne wprowadza się do organizmu wraz z pożywieniem. Wraz z procesem trawienia zasiedlają one jelita. Tam dzięki tym bakteriom poprawie ulega flora bakteryjna jelit. Stosowany probiotyk ma wpływ także na wzmocnienie odporności oraz na hamowanie rozwoju tych bakterii, które mają zły wpływ na działanie całego organizmu. Probiotyki pomagają również zwalczać biegunkę lub przyśpieszać metabolizm (zależy to przede wszystkim od wykorzystanych probiotyków). Mikroorganizmy probiotyczne są bardzo pomocne w łagodzeniu objawów nietolerancji laktozy.
Gdzie szukać probiotyków?

Za główne źródło probiotyków i prebiotyków uważa się fermentowane napoje mleczne (mleko acidofilne, kefiry, jogurty).Te mikroorganizmy występują również w wyspecjalizowanych w tym celu produktach. Przykładem może być suplement diety AC Zymes . Preparat AC Zymes zawiera ponad 2 mld żywych kultur bakterii. Dzięki regularnemu spożywaniu suplementu diety AC Zymes flora bakteryjna każdego jest zrównoważona a cały organizm działa bardzo dobrze.

Zrównoważona flora bakteryjna jelit jest gwarancją na brak problemów jelitowych, ogólnoustrojowych. Z tego powodu w codziennej diecie powinien znaleźć się minimum jeden probiotyk.

No Comments

Post a Comment