59214
post-template-default,single,single-post,postid-59214,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Pielęgnacja cery

Tak bardzo chciałabyś mieć skórę delikatną jak jedwab, wyglądać jak modelka. Niestety twoja skóra nie wygląda najlepiej. Co jakiś czas pojawiają się na niej niewielkie krostki, które niestety nie dodają ci uroku. To pryszcze i zaskórniki. Masz zapewne cerę skłonną do trądziku.

Jak zatem należy dbać o taką skórę, by mieć z nią jak najmniej problemów?

Najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Ona bowiem jest podstawą udanego leczenia. Jeżeli wykonuje się ją w prawidłowy sposób, potrafi nawet zastąpić bardzo drogie i długotrwałe kuracje antytrądzikowe. Aby jednak w odpowiedni sposób zadbać o cerę najpierw należy zapatrzeć się w najlepsze do tego celu kosmetyki.
Jeżeli masz skórę, która jest odporna na działanie kosmetyków, powinnaś sięgnąć po preparaty oparte na silniejszych substancjach komedolitycznych, m.in. polihydroksykwasy, a- i b-hydroksykwasy.

Jeżeli jednak twoja skóra jest skłonna do podrażnień, powinnaś sięgnąć po bardziej delikatne kosmetyki – najlepiej do skóry wrażliwej. W codziennej pielęgnacji można wykorzystać preparaty o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Najlepiej, jeżeli taki zabieg wykonany będzie wieczorem, gdyż w nocy skóra lepiej przyswaja substancje zawarte w specyfikach. Trzeba pamiętać, by stosować je na czystą i suchą skórę. Skóra wilgotna jest bardziej skłonna do podrażnień. Trzeba też pamiętać o tym, że skóra może mieć partie bardziej tłuste i bardziej suche – te drugie należy omijać stosując składniki wysuszające w preparatach. Stosując preparaty wysuszające należy uzupełnić braki skóry smarując ją kremami nawilżającymi. Taka skóra jest również skłonna do noszenia na swojej powierzchni mnóstwa bakterii. Trzeba zatem zastosować kurację antybakteryjną. Bakterie można potraktować kwasem azelainowym, nadtlenkiem benzolu i retinoidami (tretinoiną, izotretinoiną, adapalenem). Można również wykorzystać miejscowo działające antybiotyki. Antybiotyki dobiera lekarz dermatolog w dawkach, które są odpowiednie dla danej osoby. Zazwyczaj jest to połączenie różnych preparatów o działaniu antybakteryjnym. A czego jeszcze nie lubi skóra trądzikowa?

1.Wyciskania

Poprzez takie zachowanie powoduje się namnażanie bakterii i przenoszenie ich w inne miejsce, gdzie powstają nowe krostki. Dodatkowym problemem jest pojawienie się szpecących blizn, które pozostają na skórze podczas nieumiejętnie wykonanego zabiegu. Dlatego, aby usunąć wągry i zaskórniki, a także niewielkie krostki należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanej pomocy kosmetyczki. Nie powinno się stosować tego typu zabiegów zbyt często, gdyż nie likwidują, a raczej kamuflują one problem. Lepsza okazałaby się wizyta w gabinecie dermatologicznym.

2.Mycia twarzy mydłem

Czysta skóra to połowa sukcesu. Nie należy jej jednak traktować zwykłym mydłem. Mydło nie tylko wysusza skórę, przez co pobudza gruczoły łojowe do pracy, ale również, poprzez swój zasadowy odczyn, powoduje namnażanie bakterii. Do pielęgnacji skóry trądzikowej należy używać specjalnie do tego celu sporządzonych żelów. Są one delikatne dla skóry i niszczą chorobotwórcze bakterie. Wnikają również głęboko w partie skóry.

3. Szorowania i złuszczania

Mając cerę trądzikową należy unikać agresywnego szorowania, które podrażnia skórę i sprzyja rozwojowi bakterii. Można natomiast stosować łagodne peelingi enzymatyczne i maseczki oczyszczające na bazie glinek, które dają w tym przypadku znacznie lepsze efekty.

4. Opalania

Skóra trądzikowa nie lubi promieni UV. Po pierwsze dlatego, że wpływają one na starzenie się skóry, a po drugie powodują one nadmierne namnażanie bakterii, co po krótkiej remisji nasila problem.

5. Zbyt silnego wysuszania skóry

Nie powinno się również używać kosmetyków na bazie alkoholu. Mogą one nadmiernie wysuszać skórę, to będzie prowadziło do wzmożonej produkcji sebum. Toniki przeznaczone do skóry trądzikowej łagodzą podrażnienia i przywracają jej naturalne ph, w którym bakterie giną.

6. Zapominania o stosowaniu kosmetyków nawilżających

Cerze tłustej również należy się nawilżenie. Jeżeli tego zabraknie, cera będzie produkować nadmierne ilość tłuszczu. Należy jednak stosować w pielęgnacji nowoczesne kremy nawilżające, które oprócz efektu nawilżającego, posiadają również efekt matujący. Nadają się zatem pod makijaż.

7. Nadmiernego maskowania wyprysków

Skóra wygląda dobrze, jeżeli jest naturalna. Ta prawda sprawdza się szczególnie w sytuacji, gdy mamy problem ze zmianami trądzikowymi. Nakładając zbyt dużo pudru na twarz, chcąc zamaskować zmiany trądzikowe, uzyskamy efekt maski. Lepiej będzie, jeżeli użyjesz do tego celu kosmetyków specjalnie przygotowanych do cery trądzikowej. Dzięki nim będziesz mogła zmatowić twarz, zakamuflować zmiany i zadziałać na nie antybakteryjnie.

Siedem przykazań, które na pewno nie zniwelują problemu, ale choć w niewielki sposób pozwolą ci z nim walczyć, byś mogła cieszyć się skórą delikatną jak jedwab i wyglądała jak gwiazda filmowa. No i oczywiście należy pamiętać, że większość zmian trądzikowych znika samoistnie po zakończeniu procesu dojrzewania.

 

No Comments

Post a Comment