65355
post-template-default,single,single-post,postid-65355,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Strona główna

Obgryzanie paznokci jest szkodliwym przyzwyczajeniem, który polega na notorycznym gryzieniu płytki paznokcia w czasie stresu, nudy i głodu. Nawyk obejmuje równomiernie wszystkie palce. Konsekwencją obgryzania jest skrócenie płytki paznokcia. Temu złemu nawykowi ulegają zazwyczaj ludzie wrażliwi, pobudliwi i zakompleksieni. Maniakalne obgryzanie paznokci jest czynnikiem rozładowującym stres, ale tylko przez chwilę. Niestety dłonie nie wyglądają po tym za estetycznie.

Obgryzanie paznokci staje się nałogiem, jeżeli nie potrafimy nad nim zapanować. Choroba ta to onychofagia (z gr. „onycho” paznokieć, „phagia” – jeść) . Problem ten tyczy się nawet 50% młodych ludzi. U większości z nich zanika, jednak aż 15% osób nie potrafi zwalczyć tego nawyku.

Najczęstszym efektem obgryzania paznokci są brzydkie, nieestetycznie wyglądające dłonie. Na domiar złego pod paznokciami gromadzi się dużo brudu i bakterii dlatego czynność ta naraża „obgryzającego” na wiele chorób. W rezultacie może dojść do zainfekowania dróg pokarmowych. Głównymi konsekwencjami tego uciążliwego przyzwyczajenia są:

  • zarażenie owsikami (czyli pasożytami ludzkimi, żerującymi w jelicie grubym)
  • zainfekowanie glistą ludzką lub tasiemcem (są to również pasożyty żerujące w ludzkim organizmie)
  • schorzenia bakteryjne jelit
  • zapalenie wątroby

Jeżeli obgryzanie paznokci zaczyna sprawiać ból i jednocześnie chwilowe ukojenie należy zwrócić się do lekarza internisty, który zastosuje (o ile zajdzie potrzeba) leczenie farmakologiczne.

No Comments

Post a Comment