62319
post-template-default,single,single-post,postid-62319,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Czy wiesz że:

 

Bielactwo (albinizm) w zasadzie nie jest chorobą, ale swego rodzaju defektem polegającym na braku pigmentu (barwnika) w oczach i często także w skórze oraz włosach. Tym brakującym barwnikiem jest melanina. Albinizm może ujawniać się u nas już od urodzenia (wrodzony) bądź może zacząć być widoczny znacznie później (nabyty). Wrodzony typbielactwa rozróżnia się jeszcze na uogólnione i częściowe. W schorzeniu tym determinującym czynnikiem jest dziedziczność.

Jak sugeruje sama nazwa, bezdech jest momentem, w którym ustaje oddech, a co za tym idzie także ruch klatki piersiowej. Nie zmieniające swojej objętości płuca skazują organizm na niedotlenienie. Konsekwencji zakłócenia wentylacji organizmu można się łatwo domyślić. Brak wystarczającej dawki tlenu prowadzi do nieproszonej obecności dwutlenku węgla we krwi i tkankach, a dobitniej mówiąc do śmierci organizmu przez uduszenie. Co może wywołać bezdech?

Chrapanie zasłużyło sobie na miano cywilizacyjnej plagi. Co noc spędza sen z powiek osobom śpiącym w towarzystwie chrapiącego. Chrapie nie wybiera, chrapią zarówno kobiety jak i mężczyźni, dorośli oraz dzieci. Dlaczego? Odpowiedź nie jest prosta. Aby dotrzeć do sedna problemu, trzeba najpierw przeanalizować pokrótce fizjologię samego procesu chrapania. Podczas snu, w pozycji leżącej, w jamie ustnej dochodzi do szeregu działań, na które oczywiście nie mamy wpływu. Najpierw cofa się język i otwierają się usta. W następstwie zwęża się kanał nosa i gardła, co utrudnia przedostanie się powietrza do płuc.

Czy nowotwory są tworami nękającymi wyłącznie współczesną cywilizację? Choć w ubiegłych stuleciach również dawały się we znaki, dziś swoim zasięgiem docierają wszędzie i nie oszczędzają nawet najbardziej zdrowych ludzi. Częstotliwość i intensywność oddziaływania chorób o podłożu rakotwórczym sieje coraz większe spustoszenie w naszej populacji. Na kim lub na czym spoczywa odpowiedzialność za tak dramatyczny stan rzeczy? Próżno szukać winnego.

Dyskopatia jest schorzeniem kręgosłupa. W terminologii medycznej określana jako wypuklina –  „wypadnięcie” jądra miażdżystego (galaretowatego), inaczej wypadnięcie dysku. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów i krążków międzykręgowych, tak zwanych dysków. Jeżeli któraś część kręgosłupa zostanie nadmiernie przeciążona, np. wskutek podnoszenia ciężarów, bądź też osłabiona na skutek przebytych urazów, może nastąpić wypadnięcie dysku. Dyskopatia powstaje także w trakcie procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa i stanowi jeden z jego etapów.


Około 80% ludzi po 40 roku życia nosi w organizmie wirus Epsteina – Barra (EBV), wywołujący ostrą chorobę zakaźną zwaną mononukleozą. Większość zachorowań na tę dolegliwość zauważa się u dzieci, najczęściej między 5, a 12 rokiem życia, rzadziej występuje w wieku późniejszym, w wieku 15 – 30 lat. Z uwagi na łatwość przeniesienia wirusa za pomocą śliny, mononukleoza nazywana jest często „chorobą pocałunków”.

No Comments

Post a Comment