62009
post-template-default,single,single-post,postid-62009,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Urazy naskórka

Urazy naskórka

 

Każdy człowiek człowiek może doświadczyć różnych urazów naskórka. Do typowych urazów zaliczane są otarcia. Otarcia naskórka najczęściej powstają na skutek mechanicznego urazu i zazwyczaj nie powodują większych szkód. Ważne, by powstałą ranę odkazić (np. przemyć wodą utlenioną, aby do wnętrza skóry nie wdało się zakażenie). Inne rodzaje urazów mogą być spowodowane odmrożeniami lub poparzeniami, z których oba nieraz dotykają głębszych warstw skóry. To jak rozległe oraz jak ciężkie są zarówno odmrożenia, jak i oparzenia określa się w stopniach. Dla przykładu, drugi stopień odmrożenia występuje wówczas, gdy pod naskórkiem pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym. Stan i sposób leczenia zawsze powinien ocenić lekarz dermatolog lub chirurg.

 

Naskórek może ponadto „cierpieć” z powodu odcisków lub modzeli. Modzele to po prostu większe odciski pojawiające się na podeszwach stóp. Najłatwiej usunąć je wówczas pumeksem, po wcześniejszym wymoczeniu stóp w wodzie i zastosowaniu specjalnej pasty. Wszelkie blizny pourazowe można usunąć w sposób operacyjny lub też specjalnymi preparatami, które poprawiają wygląd zdeformowanego naskórka, czy głębszej warstwy skóry.

 

Do urazów skóry, naskórka zalicza się również odparzenia oraz sińce. Te drugie zazwyczaj są wynikiem jakiegoś stłuczenia (efekt upadku, uderzenia), które kończy się wylewem krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych do tkanki podskórnej. Przy sińcach bardzo często pojawia się także obrzęk oraz ból.

 

Odparzenia pojawiają się zazwyczaj u niemowląt oraz osób cierpiących na otyłość. Zwykle wiążą się one z nadmierną wilgocią, ciepłem oraz tarciem. Bardzo często pojawiają się zaczerwienienia o obrzęk. Niekiedy może pojawić się także świąd.

No Comments

Post a Comment