63483
post-template-default,single,single-post,postid-63483,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie to przypadłość zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyny takiego schorzenia mogą być rożne, ale raczej nigdy nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Zazwyczaj są to dolegliwości uciążliwe ze względu na walory estetyczne i bardzo duży dyskomfort. W medycynie pojęcie nadmierne owłosienie określa się jako hipertrichoza i hirsutyzm.

1. Hipertrichoza to nadmierne owłosieni występujące zazwyczaj u mężczyzn (lecz nie jest to wyjątek) na całej powierzchni ciała lub w określonych okolicach. Dolegliwości takie nie są spowodowane zaburzeniami endokrynologicznymi (hormonalnymi). Przyjmuje się że przyczyną taką może powodować aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, bądź też zbyt wysoka wrażliwość mieszków włosowych na androgeny nadnerczowe. Dolegliwości takie mogą pojawić się z różnych powodów takich jak np. fizyczne czy też chemiczne. Hipertrichoza ograniczona występuje zazwyczaj u kobiet i dotyczy zwykle skóry twarzy , brodawek sutkowych okolicy łonowej, oraz podudzi. Najczęściej pojawia się ona ok 25-30 roku życia. W większości przypadkach nie daje się stwierdzić zaburzeń hormonalnych.

2. Hirsutyzm to nadmierne owłosienie typu męskiego, które pojawia się zwykle u kobiet. Jeżeli występuje to zazwyczaj na twarzy, brzuchu, klatce piersiowej. To nadmierne owłosienie najczęściej powoduje podwyższony poziom androgenów czyli hormonów męskich.

Zdarza się czasami że hirsutyzm stanowią objawy innego znacznie poważniejszego schorzenia, do których zaliczyć można:

  • niedoczynność tarczycy

  • porfirie skórne (wrodzone lub nabyte schorzenie, związane ze szlakami biochemicznymi enzymów biorących udział w syntezie hemu- niebiałkowej części licznych enzymów)

  • jadłowstręt

  • hiperprolaktynemię (zespół objawów chorobowych związanych z podwyższonym we krwi stężeniem prolaktyny – hormonu wydzielanego przez przedni płat przysadki mózgowej)

  • zażywanie niektórych leków (fenytoiny leku przeciwdrgawkowego i przeciwarytmicznego, cyklosporyny leku immunopresyjnego, minoxidilu leku stosowanego m. in. na porost włosów)

  • nowotwory złośliwe, rak może produkować hormony, które są wytwarzane przez gruczoły dokrewne, co czasem skutkuje m. in. nadmiernym owłosieniem.

No Comments

Post a Comment