57972
post-template-default,single,single-post,postid-57972,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Właściwości

Melisa ma wiele wspaniałych właściwości, zwłaszcza melisa lekarska. Najbardziej znanym działaniem tej rośliny jest łagodzenie stresu, eliminowanie nerwowości przed stresującymi wydarzeniami, czy też ogólne uspokajanie wewnętrzne organizmu, który działaniu stresu poddany jest przez dłuższy czas. Dzięki jej użyciu stajemy się spokojniejsi, zrelaksowani. Ma ona kojący wpływ na cały nasz układ nerwowy. Świetnie doprowadza organizm do „ładu” w przypadkach, gdy nerwowość i depresja doprowadzają do tego, że serce zaczyna nam szybciej bić, kłuje lub bije nieregularnie. Jeśli jej działanie połączymy z działaniem lipy skutecznie można obniżyć ciśnienie krwi. Zresztą melisa „lubi” łączyć się z innymi ziołami, ponieważ dzięki temu wzmacniane jest jej działanie.

Dodatkowo melisa świetnie eliminuje dręczące nas bóle głowy, dźwięczenie w uszach, dolegliwości menstruacyjne (lub PMS), opryszczkę czy też nieustająco dokuczające nam uczucie zmęczenia. Melisa ma także wpływ na zmniejszenie wzdęć i gazów, pomaga we wszelkiego rodzaju niedomaganiach żołądkowych i przewodu pokarmowego. Doskonale wspomaga trawienie, powodując zwiększenie produkowania soku żołądkowego. Na domiar tego wpływa korzystnie na pracę jelit, ponieważ zmniejsza napięcie jelita grubego, powoduje rozkurczenie się mięśni gładkich jelit, a co więcej ma działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Kiedy kobieta nie dostaje długo miesiączki to właśnie melisa pomaga w jej wywołaniu. W sytuacji, gdy leżymy chorzy w łóżku z wysoką gorączką zażywanie melisy pozwala na jej obniżenie, ponieważ schładza organizm i doprowadza do zintensyfikowanego pocenia się. Na dodatek niweluje ona objawy kataru, zapalenia oskrzeli i astmy, ponieważ redukuje nadmiar flegmy. Dzięki melisie krew w naszych naczyniach krwionośnych lepiej krąży, ponieważ likwiduje ona wszelkie obrzęki i napięcia występujące w tych rejonach. Ma ona też właściwości przeciwtarczycowe, toteż zyskała popularność wśród osób chorujących na nadczynność tarczycy.

 

No Comments

Post a Comment