57871
post-template-default,single,single-post,postid-57871,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Dobór terapii w leczeniu grzybicy

Dobór terapii w leczeniu grzybicy

Aby leczenie grzybicy, było skuteczne, powinno uwzględnić się kilka czynników. Po rozpoznaniu choroby, lekarz zaleci odpowiedni rodzaj leczenia, dzięki któremu będzie można pozbyć się czynników wpływających na rozwój infekcji. Jedną z metod jest dobranie diety hamującej rozrastanie Candida. Następnie wskaże leki (doustne, bądź maść jeśli jest to łagodna grzybica skóry).

Najszybciej można wyleczyć grzybicę skóry, o ile nie rozprzestrzeniła się na takie powierzchnie ciała, jak stopy, pochwa, czy paznokcie. Kremy stosuje się aż do ustąpienia objawów (wysypki, swędzenia) i trwa to mniej więcej 3 tygodnie, poczym należy przedłużyć leczenie, by zapobiec nawrotowi dolegliwości. O wiele trudniejsze i długotrwałe, jest leczenie grzybicy paznokci, pochwy, stopy, czy układu pokarmowego. Te rodzaje infekcji zwykle wynikają z przyczyn, takich jak np. obniżona odporność, a więc nie wykluczone, że powstały w wyniku innej choroby. Szczególnie narażeni na zapalenia grzybicze, są osoby cierpiące na cukrzycę, oraz te, których układ immunologiczny jest zaburzony wskutek takich chorób, jak HIV/AIDS, czy nowotwory (radio- i chemioterapia bardzo wyniszcza organizm, a zanim dojdzie w nim do równowagi, chora osoba jest o wiele bardziej narażona na wszelkie wirusy. Stąd osoby, które przeszły chemioterapię muszą przez pewien okres czasu leżeć w odizolowanym, sterylnym pomieszczeniu).

Decyzja o rodzaju leczenia zależy od indywidualnych warunków zdrowotnych pacjenta – stanu jego nerek i wątroby, zaburzeń immunologicznych oraz stopnia zaawansowania infekcji.

No Comments

Post a Comment