58865
post-template-default,single,single-post,postid-58865,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Występowanie

<!– @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } –>

Jak już wspominaliśmy, kwas hialuronowy jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka i innych istot żywych. Jego skład i właściwości są niemal takie same w każdym przypadku.

U człowieka HA występuje przede wszystkim:

– w skórze właściwej;

– w filmie łzowym;

– w kościach.

 

W skórze właściwej kwas hialuronowy wchodzi w skład macierzy międzykomórkowej i płynu maziowego. Tworzy coś w rodzaju płynnej macierzy (należącej do rodzaju elastycznowiskotycznych) z którą mogą reagować kolagen i elastyna (a mówiąc dokładniej ich włókna). HA ulega syntezie na błonie komórkowej, a następnie wchodzi w przestrzeń zewnątrzkomórkową. Kwas nie ulega rozkładowi w wodzie – wręcz przeciwnie, dzięki swoim właściwościom pozostaje w tkance na dłużej, będąc stopniowo absorbowanym. Kwas nigdy nie znika zupełnie z organizmu, choć występują wahania w jego stężeniu. W czasie stopniowej absorpcji HA stężenie jego zmniejsza się, ale w tym samy czasie większa część kwasu nadal spełnia swoje zadanie i zatrzymuje wodę w organizmie. Wyjątkiem jest kwas hialuronowy wprowadzony do organizmu z zewnątrz (np. w czasie zabiegu kosmetycznego). W przeciągu maksymalnie 24 miesięcy od daty zabiegu kwas ulega całkowitej degradacji.

 

Kwas hialuronowy wchodzi także w skład filmu łzowego, który jest substancją chroniącą powierzchnię oka przed wysuszaniem i podrażnieniami wywołanymi np. kurzem, brudem czy promieniami słonecznymi. Film zbudowany jest z warstwy tłuszczowej, wodnej oraz z mucyny. Najbardziej rozbudowaną częścią jest warstwa wodna, która przy pomocy mucyny jest rozprowadzona równomiernie po powierzchni oka. Kwas hialuronowy jest naturalną częścią filmu łzowego, gdzie pełni dokładnie taką samą funkcję jak w skórze. Ogromnie popularne stają się wszelkiego rodzaju krople do oczu, które w swoim składzie mają HA. Swoje zastosowanie kwas ma także w płynach do soczewek kontaktowych, gdyż łagodzi podrażnienia oka i ma właściwości przeciwbólowe.

 

HA jest także składnikiem kości, choć w bardzo małym stopniu. Przyjmując postać agregatów proteoglikanowych wchodzi w skład materiałów budujących chrząstki. Kwas hialuronowy jest również odpowiedzialny za bezpieczeństwo chrząstki i jej ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

 

No Comments

Post a Comment