63046
post-template-default,single,single-post,postid-63046,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ginekomastia

Ginekomastia

ginekomastia-2Powiększone gruczoły piersiowe rzadko stanowią zagrożenie dla zdrowia, są tez dość częstą przypadłością – dotyka ona bowiem ponad 35% mężczyzn. Ginekomastia jest przyczyną dużego dyskomfortu natury psychicznej, zwłaszcza u młodych mężczyzn.

Czym jest ginekomastia?

Kiedy u mężczyzny dochodzi do rozrostu tkanki gruczołowej lub mięśniowej i powiększenia sutka, jego piersi zaczynają przypominać kobiece. Stan taki może być przejściowy i nie ma w nim nic niepokojącego. Zjawisko to występuje u większości niemowląt płci męskiej, jest bardzo powszechne w wieku dojrzewania, wskutek „burzy hormonów”, a także na początku procesu starzenia. Zmiany te są przejściowe, jednak, zwłaszcza w wieku młodzieńczym, mogą być źródłem stresu i niechęci do własnego ciała. Chłopcy dotknięci tym problemem mogą stać się niechętni do ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego, czy do pływania. Ginekomastia może być też dziedziczna, spowodowana otyłością lub nadużywaniem niektórych leków. Niestety, towarzyszy też chorobom, takim jak: zaburzenia hormonalne, niewydolność tarczycy, nowotwór jądra, nadczynność tarczycy. Z tego powodu warto upewnić się, jakie jest jej podłoże.

 

%modul%

 

Leczenie ginekomastii

Pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie szczegółowej diagnozy w celu wykluczenia różnego rodzaju chorób. Lekarz zaleci zapewne USG sutka, badania czynności wątroby, szczegółowe badania krwi, a przy podejrzeniu zmian nowotworowych – mammografię, USG, biopsję. W zależności od wyniku badania stosuje się leczenie przyczynowe. Częste są zindywidualizowane terapie hormonalne, stosuje się także leczenie operacyjne. Polega ono na wycięciu nadmiaru gruczołu oraz ewentualnie usunięciu nadmiaru tłuszczu. Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym i trwa mniej więcej półtorej godziny. Po okresie ok. tygodnia pacjent jest w stanie wrócić do codziennych obowiązków, zalecane jest jednak często noszenie przez miesiąc specjalnej kamizelki uciskowej oraz spokojniejszy tryb życia.

Jak uniknąć ginekomastii?

Problem „kobiecych piersi” dotyka wielu mężczyzn, stanowiąc przyczynę ich nieustannego stresu i zmniejszonego poczucia własnej wartości. W niektórych przypadkach prowadzą do silnej frustracji i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Często przyczyną pseudoginekomastii jest otyłość. W tej sytuacji bardzo pomocna może być samodyscyplina, odpowiednia dieta i dobrany przez specjalistę zestaw ćwiczeń. Nie bez znaczenia pozostaje przestrzeganie zdrowej, różnicowej diety, z niewielką ilością tłuszczów zwierzęcych (mogą przyczyniać się do powstania ginekomastii). Grupą, której zmorą pozostaje to schorzenie są stali bywalcy siłowni i klubów fitness – powiększenie sutków w tym przypadku bywa skutkiem ubocznym zażywania sterydów i różnego rodzaju środków dopingujących. Powinni oni pamiętać, że są w grupie ryzyka i zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy.

No Comments

Post a Comment