57297
post-template-default,single,single-post,postid-57297,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Fizykoterapia rodzaje

Fizykoterapia może dzielić  się na poddziały takie jak elektroterapia, hydroterapia, światłolecznictwo, termoterapia itd.

Elektroterapia zajmuje się leczeniem dolegliwości związanych z układem ruchowym i nerwowym. Wykorzystuje ona do tego lecznicze działanie prądów leczniczych. Jej zamierzeniem jest złagodzenie bólu i pobudzenie mięśni do działania. Często stanowi podwalinę rehabilitacji, dzięki aktywizacji mięśni.

Hydroterapia, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje do leczenia właściwości wody. I nie chodzi tu jedynie o używanie wody w postaci ciekłej, ale również jako gaz i ciało stałe. Najważniejsze w tej terapii jest dobranie prawidłowej temperatury wody lub jej ciśnienia. Wodolecznictwo korzystnie wpływa na układ krążenia oraz nerwowy, ale również na wiele innych narządów. Hydroterapia to kąpiele, natryski, nacierania, polewania, okłady i kompresy.

Światłolecznictwo to leczenie za pomocą promieniowania. Światło można podzielić ze względu na długość fali. Wyróżnia się wtedy światło widzialne, promieniowanie podczerwone i promieniowanie nadfioletowe. Pierwszym z wymienionych rodzajów światła, czyli widzialnym, leczy się zaburzenia psychiczne, np. depresję jesienno-zimową, na którą zapada wiele osób, ponieważ nie radzą oni sobie z brakiem słońca.

Kurację podczerwienią  stosuje się w fizykoterapii bardzo często, ma ona wspaniały wpływ na polepszenie krążenia, zmniejszenie uczucia napięcia mięśni, ale także dzięki niej poprawia się nasza przemiana materii. Nadfioletu używa się rzadziej, terapia nim jest bardziej skomplikowana.

Termoterapia natomiast to wykorzystywania ciepła w celach leczniczych. Jednakże nie tylko ciepło stanowi podstawę tego leczenia, ale i jego przeciwieństwo czyli – zimno. Najbardziej znana terapia zimnem to krioterapia, kiedy to człowiek wchodzi na parę minut do pomieszczenia, w którym temperatura jest na poziomie sporo poniżej 0º C. Obojętnie jednak czy jako czynnik lecznictwa stosujemy ciepło czy zimno efekty są podobne: zmniejszenie bólu i  rozluźnienie mięśni.

Ogólnie rzecz biorąc fizykoterapia jest mniej inwazyjną metodą leczenia, mogącą wpłynąć  na nasze zdrowie albo pozytywnie albo zupełnie obojętnie, ponieważ złe skutki mogą nas spotkać ze strony tej metody jedynie wtedy, gdy będzie ona przeprowadzana w nieprawidłowy sposób. Jeżeli więc mamy wskazanie do poddania się fizykoterapii zróbmy to, bo w rzeczywistości niczym nie ryzykujemy, a wiele możemy zyskać.

No Comments

Post a Comment