57295
post-template-default,single,single-post,postid-57295,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Fizykoterapia

Fizyka, choć tak znienawidzona przez uczniów jako szkolny przedmiot, jest bardzo ważną nauką. Dzięki niej poznajemy świat. Pozwala ona na dokładne opisanie otaczających nas zjawisk. Przy pomocy fizyki świat staje się dla nas bardziej zrozumiały i mniej tajemniczy. Okazuje się, że fizyka może służyć też leczeniu. Takie leczenie nazywa się fizykoterapią.

Fizykoterapia i fizjoterapia są często mylone. Warto na początku rozróżnić te dwie dziedziny, choć ze sobą powiązane, to jednak inne. Podobieństwem w tych dwóch naukach jest kuracja za pomocą oddziaływania na bodźce, tylko, że w fizjoterapii są to bodźce różnej natury, np. termiczne i mechaniczne, natomiast fizykoterapia wykorzystuje do leczenia bodźce typowo fizyczne. Te bodźce fizyczne to po prostu czynniki, które można zaczerpnąć z natury. Wśród nich wyróżnia się m.in. ciepło, drgania mechaniczne, pole elektryczne, prąd elektryczny, światło, mikrofale, promieniowanie, ultradźwięki, wodę w postaci natrysków i kąpieli. Metoda ta znana jest od dawien dawna. Stosowana była już przez ludzi żyjących przed naszą erą. Jednakże wtedy używano jedynie promieni słonecznych i leczniczego działania wody, czasami także naturalnych źródeł energii. Z czasem, gdy postępowała wiedza o świecie i wraz z nią technologia odkrywano coraz to nowsze bodźce fizyczne mogące mieć właściwości lecznicze, czyli właśnie pola elektromagnetyczne, laser. Zauważono również, że część naturalnych bodźców można wyprodukować w sposób sztuczny, np. prąd elektryczny. Współcześnie do przekazywania bodźców stworzone zostały specjalnie skonstruowane maszyny i urządzenia spełniające bezwzględne normy techniczne, pozwalające na ich dokładnie dawkowanie i bezpieczny przebieg zabiegu.

Fizykoterapię stosuje się w celach diagnostyki, leczenia, rehabilitacji ale także zapobiegania.

Regularne poddawanie się  temu zabiegowi poprawia czynność narządów, zwiększa ogólną  wydolność ustroju, uśmierza ból i zwalcza stany zapalne.

Działanie fizykoterapii zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważny jest rodzaj bodźca, jego natężenie i czas oddziaływania, a także to jak szybko dany organizm na niego reaguje.

No Comments

Post a Comment