61168
post-template-default,single,single-post,postid-61168,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Budowa skóry

Budowa skóry

 

Skóra człowieka zbudowana jest z dwóch podstawowych warstw: skóry właściwej oraz naskórka. Dodatkowa, trzecia warstwa tworzy jakby izolację i zbudowana jest głównie z tłuszczów – jest to tkanka podskórna.

 

Naskórek

Naskórek jest zewnętrzną, najcieńszą warstwą skóry, lecz mimo to, sam zbudowany jest aż z 5 warstw: podstawowej, kolczystej, ziarnistej, jasnej i rogowej. Choć do najważniejszych funkcji naskórka w ogóle należy ochrona skóry właściwej, oraz produkcja melaniny – barwnika odpowiadającego za kolor ludzkiego ciała (im więcej melaniny, tym ciemniejsza skóra), to każda z warstw pełni odrębne funkcje. Przykładowo warstwa rogowa skutecznie chroni przed zarazkami chorobotwórczymi.

 

Skóra właściwa

Znajdująca się pod naskórkiem skóra właściwa, składa się z dwóch warstw – warstwy brodawkowatej i siatkowatej. Odpowiada za zewnętrzną objętość i elastyczność skóry, co umożliwione jest dzięki jej strukturze, którą tworzy kolagen (białko łączące się za pomocą fibroblastów). Ilość kolagenu w skórze, zmniejsza się wraz z wiekiem. Jest to substancja nieodnawialna, lecz to dzięki niej możemy odkryć piękno dojrzałości poprzez pojawiające się zmarszczki.

Warto również zauważyć, w warstwach skóry znajdują się gruczoły potowe oraz łojowe, naczynia krwionośne, nerwy i ciałka zmysłów. Skóra jest niezwykle unaczynionym narządem co widać w przypadku ran (czyli przerwania ciągłości tkanki skórnej). W warstwie nazywanej skórą właściwą znajdują się cebulki włosów, z których wyrastają włosy.

No Comments

Post a Comment