61166
post-template-default,single,single-post,postid-61166,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Budowa i funkcje skóry

Budowa i funkcje skóry

Skóra jest bardzo ważnym i niezastąpionym narządem, okrywającym nasze ciało. Bez niej organizm nie jest wstanie funkcjonować. Stanowi naturalną barierę dla różnych substancji, dlatego też jest bardzo narażona na urazy, choroby i starzenie Warto zadbać o jej właściwą pielęgnację, która zapewni nam nie tylko dobry wygląd ale i zdrowie.

Budowa skóry

budowa-i-funkcje-skory-1Skóra jest narządem okrywającym nasze ciało  ochraniającym je przed różnego rodzaju czynnikami. Jej powierzchnia wynosi około 1,5 – 2 metrów kwadratowych (u dorosłego człowieka). Składa się ona z kilku warstw. Pierwsza, najbardziej zewnętrzna, to naskórek. Zawiera on melaninę, która nadaje kolor skórze i włosom. Jest to warstwa pełniąca głównie funkcję ochronną. Kolejna z nich o skóra właściwa, w której znajdują się m.in. nerwy, naczynia krwionośne, gruczoły, korzenie włosów. Tam też znajdują się receptory, odbierające bodźce z otoczenia. Najgłębiej położona jest warstwa podskórna, składająca się w dużej mierze z tłuszczu i regulująca temperaturę naszego ciała.

 

%modul%

 

Funkcje skóry

Przede wszystkim skóra pełni funkcję ochronną. Jest barierą, która broni przed wnikaniem nieodpowiednich substancji do organizmu. Kiedy np. skaleczymy się lub odniesiemy większe rany, drobnoustrojom łatwiej jest wniknąć w nasze ciało. W skórze umieszczone są receptory, które odbierają bodźce z zewnątrz, takie jak uczucie bólu, ciepła itd. Dzięki temu wiemy jak zareagować w konkretnych sytuacjach. Poza tym odgrywa ogromną rolę w procesie termoregulacji – pozwala nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ma także swój udział w gospodarce wodno – elektrolitowe, poprzez gruczoły, oraz w pewnych reakcjach odpornościowych.

Choroby skóry

Nasza skóra bardzo często narażona jest na działanie niekorzystnych czynników. Mróz, wiatr, suche powietrze – wszystko to sprawia, że jest szorstka i sucha. Takie problemy można likwidować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji – natłuszczania, nawilżania i ochrony np. przez noszenie rękawiczek. Często nasza skóra cierpi z powodu alergii np. atopowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji należy z pomocą specjalisty odnaleźć alergen, czyli czynnik uczulający i spróbować wyeliminować go z otoczenia, a także zastosować leczenie wspomagające. Wśród chorób skóry wymieniać można m.in. nowotwór, łuszczycę, egzemę. Nierzadko zdarza się nam ulec wypadkom, w wyniku których zniszczona zostaje właśnie skóra. Są to oparzenia różnego stopnia, rany, skaleczenia, odmrożenia. Warto dbać o to, aby nie narażać skóry na niebezpieczeństwo, ponieważ to właśnie ona ma za zadanie chronić nasze zdrowie. Kiedy jednak dojdzie do jej uszkodzenia pamiętajmy o właściwym odkażeniu rany i założeniu opatrunku, a w przypadku większych problemów- o niezwłocznej wizycie u lekarza. Na co dzień nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji skóry, a w razie potrzeby o odwiedzeniu dermatolog.

No Comments

Post a Comment