64695
post-template-default,single,single-post,postid-64695,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Świat w którym żyjemy jest bardzo uczulony na wygląd. Wystarczy spojrzeć na gwiazdy show biznesu, których piękno podziwia każdy z nas. Otóż nienaganna skóra i młody wygląd to atrybuty, które pomagają w uzyskaniu sukcesu, w wielu dziedzinach naszego życia. Stare przysłowie mówi: „Jak nas widzą tak nas piszą”. Niewątpliwie jest to powiedzenie, które w dosłowny sposób przekazuje, że nasz wygląd jest naszą prywatna wizytówką. Dlatego właśnie metody poprawiania urody cieszą się tak niezwykle dużym powodzeniem. Rozwój dermatologii, kosmetologii oraz pojawianie się salonów odnowy biologicznej na co drugim rogu ulicy, ma na celu poprawę defektów urody. Taki bieg zdarzeń sprawia, że nie ma tam miejsca na blizny, przebarwienia czy zmarszczki.

Nasza skóra nie spełnia jedynie roli estetycznego wyglądu, ale również szeregu innych skomplikowanych funkcji. Jedną z nich jest ochrona narządów przed czynnikami zewnętrznymi. Powłoka skórna jest swoistym murem, który ogranicza dostęp bodźców fizyczno- mechanicznych, biologicznych a także chemicznych. Jeżeli czynniki te spowodują uszkodzenie ciągłości jej struktury, wówczas w procesie gojenia rany powstaje blizna.

Blizna to specjalny rodzaj tkanki łącznej, zastępująca zraniona tkankę przez chorobę czy uraz. Jest to zupełnie normalny i naturalny proces, w którym uszkodzenie ciała jest zastąpione dobrze unaczynioną tkanką. W swojej budowie zawiera liczne włókna kolagenowe, które początkowo rozmieszczone są w przypadkowy a po czasie w uporządkowany sposób.

Rozróżniamy kilka rodzajów blizn. W zależności od czynnika je wywołującego, blizny przyjmują odmienny, charakterystyczny dla nich kształt.

W przypadku ran powstałych wskutek zaplanowanej operacji, zręczne nacięcie chirurgiczne może zupełnie nie pozostawiać żadnego śladu, po jej zagojeniu. Zwykle mamy jednak do czynienia z bliznami pourazowymi. Ich działanie w sposób niekontrolowany niszczy skórę. Na samym początku zranienie ma kolor silnie zaczerwieniony, który z czasem powoli blednieje. Niestety rana nigdy nie otrzyma dawnego koloru cielistego, a to ze względu na brak odpowiedniego barwnika.

Blizny zwykłe – charakteryzują się swoistym zgrubieniem, które maleje po okresie 6 – 12 miesięcy. Wraz z utrata twardości, jaśnieją przez co są mniej widoczne dla oka. Towarzyszące przy ranie uczucie pieczenia oraz świądu, ustaje wraz z całkowitym jej wygojeniem.

Szczególnym przypadkiem są blizny oparzeniowe, które pozostawiają po sobie rozległe obrażenia. W przypadku blizn zwianych z temperaturą, podzielić je można ze względu na głębokość uszkodzenia skóry. Oparzenia I stopnia oraz płytkie stopnia II, nie pozostawiają żadnych śladów po okresie rekonwalescencji. Dopiero głębokie rany stopnia II, oraz wszystkie z zakresu oparzań III stopnia, pozostawiają trwały ślad w postaci brzydkich i niekiedy rozległych oparzeń skóry. Dodatkowym utrudnieniem jest trudność w leczeniu tego typu przypadłości, co powoduje iż wygląd skóry pozostawia dużo do życzenia.

Kolejną grupą są tzw. blizny zanikowe. Ich specyfika polega na tym iż mogą znajdować się nawet poniżej warstwy skórnej. Do tego typu ran można zaliczyć blizny powstałe wskutek przebytej ospy wietrznej, nasilonego trądziku czy niewłaściwej kuracji sterydami.
Możemy jeszcze wspomnieć o bliznach przerosłych. Powstają one wskutek nie prawidłowego procesu gojenia, który został zakłócony zakażeniem bądź ponownym zdrapaniem strupa. Wówczas stają się większe, ciemniejsze i twardsze od ran które powstają w normalny sposób.
Czasem można też zauważyć tzw. bliznowce. Otóż tego typu blizny kształtują się w formie narośli, która pojawia się w miejscu zranienia. Taki stan wywołuje nadmierną ilość kolagenu. Niestety przypadłości tego typu mogą objawiać się nieprzyjemnościami bólowymi.

No Comments

Post a Comment