57258
post-template-default,single,single-post,postid-57258,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Biała herbata

Herbata jest nieodłącznym elementem codziennego jadłospisu prawie każdego człowieka. Wielu z nas nie wyobraża sobie, aby nie wypiło choć jednej szklanki tego napoju dziennie. Niestety, na ogół spożywamy herbatę czarną, która praktycznie pozbawiona jest dobroczynnych składników. Na szczęście coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje także picie innych odmian tego płynu, czyli herbaty zielonej i czerwonej. Mniejszym, choć wciąż rosnącym zainteresowaniem cieszy się picie herbaty białej i to właśnie jej poświęcony będzie poniższy tekst.

Herbata biała jest bardzo cennym gatunkiem tej popularnej używki. Ilość białej herbaty  jest niewielka, występuje ona najrzadziej spośród wszystkich odmian. Dodatkowo cieszy się ona największym uznaniem wśród znawców herbat.

Biała odmiana herbaty produkowana jest przede wszystkim w Chinach (przede wszystkim w prowincjach Fujian, Hunan oraz Guangxi). i na Sri Lance. To, że ten rodzaj używki występuje tak rzadko spowodowane jest faktem, iż jest ona wytwarzana według starej, chińskiej receptury, która musi być bezwzględnie przestrzegana.

Proces produkcji białej herbaty jest maksymalnie pozbawiony wszelkich obróbek. Herbata biała powstaje z pąków jeszcze przed ich rozwinięciem. Stąd też pąki te zbierane są wiosną. Od tego czasu czeka się aż pąki zwiędną i zostają wtedy ususzone.

W rzeczywistości barwa tej herbaty nie jest czysto biała, ale ma odcień srebrny, natomiast po zaparzeniu jej kolor zmienia się na jasnożółty.

Biała odmiana herbaty zwana jest lekko fermentowaną, gdyż stopień jej fermentacji waha się ok. 10-15%.

Na jedną szklankę  tego zdrowego napoju potrzeba łyżeczkę liści. Woda do zalewania naparu z białej herbaty powinna być miękka, usunięte z niej powinny być sole mineralne (głównie wapnia i magnezu).

Aby uzyskać najlepszy aromat białej herbaty należy ją parzyć w temperaturze 85º C przez ok. 5-10 minut w zależności od własnych upodobań i wielkości liścia. Napar ten ma lekki, delikatny smak oraz subtelny aromat. W zależności od upodobań białą herbatę można też pić w wersji mrożonej. Z uwagi na bardzo delikatny aromat białej herbaty naczynie, w jakim  powinno się ją podawać nie może być przesiąknięte innymi zapachami, nawet takimi, które nam wydają się zupełnie niewielkie. Jak się okazało z przeprowadzonych badań zaparzenie herbaty jest ogromnie ważne i musi być przeprowadzane zgodnie ze wszystkimi instrukcjami. Od tego bowiem ogromnie zależy jej smak. 

No Comments

Post a Comment