67648
post-template-default,single,single-post,postid-67648,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Żurek Knorr

Żur (żurek, zakwaszona zupa mączna) – zupa przyrządzana na bazie zakwasu z mąki mająca charakterystyczny kwaśny smak. Specjalność regionalnej kuchni polskiej oraz innych Słowian północnych. Bywa zabielana mlekiem (żur postny), lub przygotowana w połączeniu z wywarem z kości i jarzyn, z dodatkiem suszonych grzybów. Najlepsze żury gotowane są z kiełbasą, wędzonym boczkiem wieprzowym, żeberkami, ogonem wieprzowym; również na wywarze pozostałym po ugotowaniu szynki lub białej kiełbasy.
Nazwa żur pochodzi od dawnego niemieckiego wyrazu sūr, dziś sauer – kwaśny, kisły.
W Czechach zupa ta jest znana pod nazwą kyselo (czeskie słowo kyselý – kwaśny).
Istnieją niejasności czy żurek jest tożsamy z barszczem białym, gdyż np. wedle jednej z tradycji nazwy żurek i barszcz biały stosuje sie wymiennie. W innych zaś tradycjach żurek jest zupą przyrządzaną na bazie mąki żytniej, zaś barszcz biały na bazie mąki pszennej. Z kolei inne zwyczaje nakazują żurkiem nazywać zakwaszaną zupę postną podawaną z jajkiem lub ziemniakami zaś barszcz biały miałby być zupą zakwaszaną przyrządzaną na bazie wywaru z boczku i kiełbasy. Kwestia ta do dziś nie jest wyjaśniona.
Kuchnie regionalne mają własne różnorodne przepisy. Jest to danie staropolskie – stąd czasami nazywana żur staropolski. Czasami podawana z osobno ugotowanymi ziemniakami okraszonymi stopioną słoniną lub boczkiem, kiełbasą, podrobami lub gotowanym jajkiem. Na terenie Polski serwowana jest tradycyjnie podczas Świąt Wielkanocnych. Na Górnym Śląsku zakwas na żur przygotowuje się z żytniej mąki razowej. W nazewnictwie nie używa sie formy zdrobniałej żurek. Żur podany z pokrojonymi w kostkę lub pogniecionymi ziemniakami znany jest pod nazwą żur żyniaty.

Żurek Knorr

Jeżeli nie macie czasu na przygotowanie żurku samemu, według czasochłonnej procedury proponujemy ugotować Żurek firmy Knorr. Dostępnych jest kilka rodzajów Żurku Knorr: z wędzonką, z grzybami, tradycyjny, z wędzoną kiełbasą, ale każdy charakteryzuje się wyśmienitym aromatem i smakiem. Wszystkie dostępne produkty przygotowywane są według tradycyjnej staropolskiej receptury. Mimo iż, są bardzo łatwe i szybkie do przygotowania, końcowy smak zupek Knorr nie ustępuje niczym zupie przygotowanej nawet przez najlepszego kucharza. Dla wielu z nas zupa Żurek Knorr przypomni smak żurku gotowanego przez babcie. Charakteryzują się delikatnym, kwaśnym smakiem, kremową gęstą konsystencją i bogatą ilością przypraw. Zupy, zawierające dodatek wędzonki lub wędzonej kiełbasy stanowią idealne połączenia aromatu i smaku mięsa nawet bez zastosowania mięsnego dodatku. Przygotowując Żurek Knorr, możemy wzbogacić delikatnie smak dodając trochę majeranku i skropić uzyskaną zupę delikatnie cytryną. Nie mówię już o tradycyjnych dodatkach, o jakie wręcz się prosi zupka Knorr, czyli jajko ugotowane na twardo, chleb, kawałki białej kiełbasy czy ziemniaki. Do Żurku Knorr możemy dodać także makaron, cebulę, marchewkę, pietruszkę, grzyby czy chrzan – zależy od upodobań osoby, która tę zupę przygotowuje. Zupa Knorr stanowi także doskonałą bazę pod żurek staropolski. Wówczas wystarczy zupę Knorr przygotować w większej ilości wody niż jest podane na opakowaniu i dodać wędzony boczek, podsmażoną białą kiełbasę, jajka i przyprawy.

No Comments

Post a Comment