68361
post-template-default,single,single-post,postid-68361,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

ZUPA SZCZAWIOWA

 

ZUPA SZCZAWIOWA

Od wczesnej wiosny na łąkach można spotkać dziko rosnący szczaw. Jego liście są ciemnozielone, drobne. Jest on bardziej kwaśny od szczawiu ogrodowego. Szczaw ogrodowy charakteryzuje się większymi liśćmi i drobnymi ogonkami, jest on łagodniejszy w smaku.

Szczaw zawiera bardzo dużą ilość kwasu szczawiowego. Spożywany w nadmiarze może spowodować wypłukiwanie z naszego organizmu wapnia oraz może powodować odkładanie się w drogach moczowych nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia. Szczaw zawiera także dużo witaminy C oraz żelaza.

W związku z powyższym potrawy ze szczawiu należy spożywać ostrożnie, dość rzadko. Przy zachowaniu umiaru w jedzeniu można z tych zielonych liści przygotować przepyszną, wiosenną zupę. Poza sezonem można zakupić szczaw pasteryzowany, w słoiczkach lub też zamrożony. Jednak najbardziej wartościowy odżywczo jest świeży szczaw, zbierany na łąkach lub w ogrodach. Najczęściej ze szczawiu przyrządza się zupy, do których dodaje się dużą ilość śmietany i jajka, by zminimalizować niekorzystny wpływ rośliny na nasz  organizm. Ponadto można z jego dodatkiem przyrządzać mniej lub bardziej skomplikowane sałatki. Poniżej przedstawiamy  kilka pomysłów na to, w jakich wersjach można przyrządzić zupę szczawiową.

 

No Comments

Post a Comment