68321
post-template-default,single,single-post,postid-68321,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

WINO DOMOWE

 

WINO DOMOWE

Wino jest napojem otrzymywanym z moszczu owocowego droga fermentacji alkoholowej. Natomiast fermentacja polega na rozłożeniu cukru zawartych w moszczu na alkohol i dwutlenek węgla pod wpływem drożdży.  Moc wina zależna jest od ilości cukru zawartego w moszczu i od rasy drożdży użytych do fermentacji. 

Historia wina jest stara jak świat. Mówi się, że pierwsza fermentacja owoców takich jak figi , daktyle czy winogrona miała już 10 tysięcy lat temu. Za czasów egipskich wino było dostępne jedynie dla ludzi wyższej rangi. Dalej w czasach greckich i rzymskich wino zaczęło mieć większe znaczenie. Uważane było ono za napój bogów, dlatego pito je podczas świąt i igrzysk. Rozkoszowano się winem także podczas różnych uczt i biesiad. Wino rozcieńczano wodą, gdyż w przeciwnym razie uznane było to za czyn barbarzyński. Przyprawiano je zazwyczaj korzeniami, cynamonem czy miodem, dlatego było bardzo aromatyczne. Na początku wino związane było wyłącznie z kultem pogańskim. Jednak potem zaakceptowało się także w chrześcijaństwie. Wytwarzano wina gronowe i owocowe. Słynny był przykładowo cydr produkowany w Normandii. A najlepsze wina pochodziły z opactw benedyktyńskich. Początki wina w Polsce sięgają X wieku, kiedy to dotarło do nas chrześcijaństwo. Winorośl dotarła najprawdopodobniej dzięki zakonnikom i z początku uprawiana była tylko przy zakonach. Wykorzystywane było do celów liturgicznych. W dalszych czasach wino zaczęło także  pojawiać się na stołach zamożnych ludzi. Wiek XVII można uznać za ofensywę wina, gdyż zaczęto sprowadzać je na szeroką skalę. Wtedy to ogromną karierę w Polsce zrobiły wina węgierskie. W karierze wina złoty wiek stanowi dziewiętnaste stulecie. W tym czasie francuski chemik zgłębił tajemnicę alkoholowej fermentacji. Powstawały nowe przepisy na produkcję wina, jak także zasady jego spożywania. Ale był to również okres katastrofy dla win, gdyż narodził się wtedy owad, który strasznie niszczył winorośl. Z czasem katastrofa została zatrzymana, a winnice odrodziły się. polska tradycja winiarska przez ostatnie dziesięciolecia była uśpiona. Obecnie jednak obserwuje się wzrost liczy plantacji, nie tylko przez ludzi wielkiej produkcji, ale także przez pojedyncze jednostki. Coraz więcej ludzi próbuje swoich sił w domowych wyrobach i tak jak kiedyś próbuje różnych receptur z wykorzystaniem wszelkich owoców.

 

No Comments

Post a Comment