68322
post-template-default,single,single-post,postid-68322,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Białe wino gronowe10 kg białych winogron, 70 dag cukru, 1 l wody, drożdże, pożywka dla drożdży, tokajOwoce oberwać z kiści, przełożyć do wiaderka i lekko zmiażdżyć je. W litrze wody rozpuścić cukier  oraz drożdże i pożywkę. Połączyć z owocami. Całość przykryć i odstawić na około 4 dni. Po upływie tego czasu tłoczyć sok, wlać go do balonu. Po 5 tygodniach fermentacji wino należy zlać do znad osadu i podawać ponownej fermentacji. Takie wino można spożywać już po 3 miesiącach leżakowania.  

Białe wino gronowe

10 kg białych winogron, 70 dag cukru, 1 l wody, drożdże, pożywka dla drożdży, tokaj

Owoce oberwać z kiści, przełożyć do wiaderka i lekko zmiażdżyć je. W litrze wody rozpuścić cukier  oraz drożdże i pożywkę. Połączyć z owocami. Całość przykryć i odstawić na około 4 dni. Po upływie tego czasu tłoczyć sok, wlać go do balonu. Po 5 tygodniach fermentacji wino należy zlać do znad osadu i podawać ponownej fermentacji. Takie wino można spożywać już po 3 miesiącach leżakowania. 

 

 width=

Wino z jarzębiny

6 kg jarzębiny, 12 l wody, 6 kg cukru, drożdże typu malaga, pożywka dla drożdży, 30 g kwasku cytrynowego

Oderwane od szypułek owoce umyć i osączyć. W tym czasie zagotować wodę i odlać z niej 1 litr, a  w nim rozpuścić 2 kg cukru. Zmiażdżone owoce zalać wrzącą wodą. Gdy ostygnie dodać przygotowany wcześniej zaczyn drożdżowy, pożywkę, kwasek i rozpuszczony cukier. Całość dobrze wymieszać, a balon zamknąć szczelnie. Po upływie 7 dni przecedzić przez gęste sito. Dodać pozostałą ilość cukru rozpuszczoną w odrobinie moszczu. Założyć korek z rurką do fermentacji i odstawić do dalszej fermentacji. Pierwszy raz wino ściąga się po 6-8 tygodniach. Dojrzewa od pół roku do roku. 

 

 width=

Wino agrestowe

65 kg agrestu, 3 l wody, drożdże winne, pożywka dla drożdży, 25 dag cukru na 1 l uzyskanego płynu

Umyty agrest należy przepuścić przez maszynkę i odcisnąć sok. Miazgę zalać wrzącą wodą, wymieszać i pozostawić na noc. Potem wycisnąć. Otrzymane płyny razem połączyć i dodać pożywkę dla drożdży. Gdy całość wystygnie dodać przygotowany wcześniej zaczyn drożdżowy i cukier. Nastaw postawić w ciepłym miejscu do fermentacji.

 

 width=

Wino czereśniowe

10 l moszczu z czereśni, 5 l moszczu z wiśni, 8,1 l wody, 3 kg cukru, 3 dag kwasku cytrynowego, pożywka dla drożdży, drożdże typu burgund

Wodę zagotować i rozpuścić w niej cukier z kwaskiem. Zalać tym moszcz i dodać zaczyn drożdżowy wraz z pożywką. Butlę zatkać korkiem z rurką fermentacyjną. Po upływie miesiąca czasu zlać wino znad osadu i przelać do butelek. Wino będzie dobre po 2 miesiącach. 

 

 width=

Wino ze śliwek

10 l moszczu ze śliwek, 6 kg cukru, 13 l wody, drożdże typu portwein

Do moszczu należy wsypać cukier i drożdże oraz odstawić to na 1 dobę. Otwór butli oczywiście osłonić gazą. Następnie wlać wodę i nałożyć rurkę fermentacyjną. Po ustaniu fermentacji zlać wino znad osadu i przelać je do czystej butli. Pozostałe śliwki w starej butli ponownie zasypać cukrem, zalać wodą i odstawić na miesiąc. Potem odcedzić uzyskany płyn, połączyć go  z poprzednim i przelać do czystej butli. Zatkać prawdziwym korkiem. Odstawić na rok. 

 

 width=

No Comments

Post a Comment